Białystok w oczach swoich mieszkańców. Jak żyje się w stolicy Podlasia?

2023.12.30 10:48
Białostoczanie pozytywnie oceniają zmiany, które zaszły w mieście przez ostatnie 5 lat. Tak wynika z badania zleconego przez Komisję Europejską.
Białystok w oczach swoich mieszkańców. Jak żyje się w stolicy Podlasia?
Fot: UM Białystok

Jak mieszkańcy oceniają ostatnie 5 lat?

Badaniem zleconym przez Komisję Europejską objęto 83 miasta w całej Europie. W Polsce badania przeprowadzono w czterech miastach: Białymstoku, Gdańsku, Krakowie oraz Warszawie.
Przeanalizowano w sumie ponad 71 tys. wypełnionych ankiet, które w każdym z badanych miast wypełniło co najmniej 839 respondentów.

Autorzy opracowania podkreślają, że pomiędzy rokiem 2019 (ostatnie badanie) a obecnym, w większości miast znacznie spadł poziom zadowolenia mieszkańców, na co wpływ miała przede wszystkim pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje.

Białystok bardzo dobrze wypadł w kategorii satysfakcji z miejsca zamieszkania. 92% mieszkańców jest zadowolonych z miasta, w którym mieszka, a 93% ankietowanych oceniło pozytywnie Białystok jako miejsce życia. Mieszkańcy dobrze oceniają zmiany, które zaszły tu w ostatnim pięcioleciu. 62% ankietowanych uważa, że poprawiła się jakość życia w Białymstoku. To najlepszy wynik ze wszystkich badanych miast.

Białystok zaraz za Luksemburgiem

Ponadto 89% ankietowanych w Białymstoku wyraziło zadowolenie z czystości w mieście, co stawia nasze miasto na pozycji wicelidera – zaraz za Luksemburgiem (93%). Z kolei z jakości powietrza w mieście zadowolonych jest 85% mieszkańców, a to daje nam 7. miejsce w Europie.

Białostoczanie czują się u siebie bezpiecznie. Na pytanie: „Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy Tobie lub innemu członkowi gospodarstwa domowego w Twoim mieście skradziono pieniądze lub inne mienie?” 93% respondentów odpowiedziało, że nie. To 1. miejsce w Europie. 86% mieszkańców czuje się bezpiecznie spacerując po mieście w nocy, co jest 4. miejscem w Europie, przed naszym miastem jest tylko Kopenhaga (87%), Oviedo (87%) i Ljubljana (87%).

Łatwy dostęp do informacji i administracji publicznej w sieci

Na pytanie o to, czy białostoczanie sądzą, że w razie potrzeby otrzymają pomoc materialną, „tak” odpowiedziało aż 85% badanych. Uplasowało to Białystok na 6. miejscu pod tym względem.

Atutem dla Białegostoku okazał się także łatwy dostęp do informacji i usług lokalnej administracji publicznej miasta w internecie. Tak oceniło to 84% badanych mieszkańców, dzięki czemu miasto zajęło w tym zakresie 9. miejsce. Białostoczanie nie tylko uważają, że ich miasto jest atrakcyjnym miejscem dla rodzin z dziećmi (pozytywnie wypowiedziało się 90% ankietowanych), ale także dla osób starszych (aż 93%).

ms
24@bialystokonline.pl

1085 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39