Białystok zaoszczędzi 2,5 miliona złotych. Chodzi o energię elektryczną

2024.05.08 11:47
We wtorek (7 maja) władze miasta Białystok podpisały umowę z przedsiębiorstwem Lech na dostawę energii elektrycznej do 160 miejskich placówek.
Białystok zaoszczędzi 2,5 miliona złotych. Chodzi o energię elektryczną
Fot: UM Białystok

Prąd z PUHP Lech otrzymają m.in. żłobki, przedszkola i szkoły, instytucje kultury, domy pomocy społecznej, Szpital Miejski, BOSiR, Stadion Miejski czy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Umowa została zawarta na 6 miesięcy (od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.), a jej wartość to prawie 14,5 mln zł. Wolumen energii, jaki Miasto Białystok zakupi, to ponad 21 tysięcy MWh.

- Oszczędności dla budżetu miasta w stosunku do oferty obecnego dostawcy energii elektrycznej, którym jest Energa Obrót, wyniosą ponad 2,5 mln zł w okresie 6 miesięcy – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że Białystok jako jednostka samorządu terytorialnego staje się miastem samowystarczalnym w zaopatrzeniu w energię elektryczną.

Energia pochodząca ze "śmieci"

Białystok jest pierwszą jednostką samorządu terytorialnego w Polsce, która kupiła energię elektryczną od swojego członka Klastra Energii Elektrycznej. Spółka LECH jest znaczącym wytwórcą energii elektrycznej, której część może zostać zakwalifikowana jako pochodząca z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku mowa o energii wytwarzanej w procesie spalania odpadów komunalnych.

PUHP LECH pełni rolę koordynatora Klastra Energii Elektrycznej. Spółka może być sprzedawcą energii w klastrze, ponieważ posiada zawartą generalną umowę dystrybucji z PGE Dystrybucja oraz z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe wytwórcy i sprzedawcy.

Czym są klastry energii?

Klaster energii jest cywilnoprawnym porozumieniem, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego.

Porozumienie to dotyczy wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1502 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39