Bibliotekarki z małych miejscowości mogą się starać o stypendium im. Olgi Rok

2012.07.05 00:00
Inicjatywa jest pomysłem wnuczki patronki, która w ten sposób chce uczcić pamięć o babci i wspierać rozwój osobisty kobiet z miejsko-wiejskich bibliotek.
Bibliotekarki z małych miejscowości  mogą się starać o stypendium im. Olgi Rok
Fot: sxc.hu

Olga Rok była mądrą i silną kobietą, bibliotekarką, która bardzo wcześnie zrozumiała, że biblioteki to dużo więcej niż miejsca, w których wypożycza się książki. Przez niemal całe swoje życie pisała dziennik. To właśnie on po latach zainspirował jej wnuczkę Anię do stworzenia stypendium wspierającego rozwój osobisty bibliotekarek z małych miejscowości. Stypendium będzie finansowane ze środków utworzonego w tym celu funduszu wieczystego.  

- W tym roku skończyłam 30 lat i pomyślałam, że to dobry moment na to, żeby zacząć spłacać dług wdzięczności wobec mojej babci i innych ważnych dla mnie kobiet, wobec bibliotek i książek, które mnie ukształtowały i wobec małych polskich miasteczek, które zawsze były mi bliskie. Chciałabym, żeby ta inicjatywa pomogła wydobyć z cienia historie kobiet, które - tak jak kiedyś moja babcia - potrafią mobilizować siebie i innych do szukania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów - wyznała Anna Rok, pomysłodawczyni akcji.

O stypendium im. Olgi Rok mogą ubiegać się bibliotekarki z małych miejscowości. Wystarczy, jeżeli wypełnią formularz, który od 3 lipca jest dostępny na stronie Fundusz Olgi Rok i opiszą swoją codzienność w bibliotece, marzenia i aspiracje.

Stypendium (w wysokości 2500 zł) może być przeznaczone na dowolny cel związany z rozwojem osobistym. Wyboru laureatki dokona Kapituła, w której zasiadają m.in. Olga Tokarczuk, Sylwia Chutnik i Ewa Winnicka. Pierwsze stypendium zostanie wręczone podczas Kongresu Bibliotek Publicznych w Warszawie 11 października 2012 roku.

Operatorem Funduszu wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii "Jesteśmy dziś, jutro, zawsze". Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa
Informacyjnego, prowadząca Program Rozwoju Bibliotek.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

915 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39