Biegacze w Puszczy Białowieskiej. Przed nami "Maraton Żubra" i zawody "Kresowe Trail"

2023.08.02 10:18
W niedzielę (6.08), w Narewce, zorganizowany zostanie "Maraton Żubra", któremu towarzyszyć będą biegi zaliczane do cyklu "Kresowe Trail". Wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ odbywa się w Puszczy Białowieskiej.
Biegacze w Puszczy Białowieskiej. Przed nami "Maraton Żubra" i zawody "Kresowe Trail"
Fot: Kresowe Trail

Już za kilka dni dojdzie do skutku biegowa rywalizacja w "Maratonie Żubra", a ponadto przeprowadzone zostaną zmagania w ramach imprezy "Kresowe Trail". Na terenowej trasie będzie można poczuć Puszczę Białowieską wszystkimi zmysłami. Biegacze pobiegną skrajem Białowieskiego Parku Narodowego, przez rezerwat Szczekotowo znany z kurhanów, wśród majestatycznych dębów, po skarpie nad rzeką Narewka i po ścieżkach, po których na co dzień wędrują żubry. W Puszczy Białowieskiej żyje 829 tych wspaniałych zwierząt i spotkanie z nimi na trasie nie jest tylko teoretyczne.

Mimo że bieg odbywa się w terenie, to organizatorom udało się wytyczyć trasę o długości maratonu, czyli 42,2 km. Jeśli dystans maratoński jest zbyt dużym wyzwaniem, to można wybrać zmagania zatytułowane "Wertep" o długości 21 km, czyli półmaratonu, lub szybki "Szpurt" na dystansie 8 km.

"Maratonowi Żubra" i biegom "Kresowe Trail" będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Oczekiwanie na ceremonię nagradzania najlepszych zawodników umili koncert z muzyką regionalną, a swoje najnowsze samochody zaprezentuje marka Dacia w ramach Extreme Tour 2023. Do dyspozycji będzie aż 7 aut na jazdy próbne, a dodatkowo marka Dacia ufunduje także nagrody dla najlepszych biegaczy "Maratonu Żubra".

Gmina Narewka zachwyca ogromną gościnnością i niepowtarzalną atmosferą. Po biegu na uczestników czekać będą jak zawsze dania regionalne i unikalne, ręcznie wykonane medale pamiątkowe. Miasteczko zawodów ma się mieścić w amfiteatrze, tuż przy plaży przy rzece Narewka.

Do Narewki warto przyjechać na dłużej, szczególnie latem. Gmina ma także bowiem drugie, niepuszczańskie oblicze związane z akwenem wodnym Siemianówka. W sezonie można wypłynąć w rejs wycieczkowymi statkami Mazurskiej Służby Ratowniczej, która w Siemianówce ma swój oddział. Aktywni turyści mogą wybrać się też na spływ kajakowy rzeką Narewka.

Organizatorem "Maratonu Żubra" i biegów "Kresowe Trail" są gmina Narewka i fundacja "Maratony Kresowe", która ma już ponad 10 lat doświadczenia w organizacji zawodów sportowych.

Przypomnijmy, że biegi "Kresowe Trail" obejmują kilkanaście imprez na obszarze Polski wschodniej, a także najbardziej kresowe wydarzenie na Wileńszczyźnie na terenie Republiki Litewskiej. Do wyboru biegacze mają zawsze dwa dystanse - "Szpurt" i "Wertep". Nazwy biegów zostały zaczerpnięte z mowy kresowej. Szpurt oznacza szybki bieg, zaś wertep jest to wyboista droga lub ścieżka trudna do przejścia. Dłuższy z dystansów jest biegiem trailowym z "nutą ultra". Na trasie zawodnicy mają do pokonania także często strome podbiegi i kręte, techniczne ścieżki. Trasa w Narewce jest jednak płaska i najszybsza w cyklu.

Biegi Kresowe Trail odbywają się razem z rowerowymi Maratonami Kresowymi. Wyścigi rowerowe dla dzieci i dorosłych zorganizowane zostaną w Narewce przed "Maratonem Żubra" i biegami "Kresowe Trail". Dla osób uprawiających wiele dyscyplin sportu jest dodatkowa kombinacyjna rywalizacja DUAL, która obejmuje bieg "Szpurt" (8km) i wyścig rowerowy na dystansie 42 km.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1224 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39