Biopaliwo się sprawdza

2010.09.27 00:00
Ponad 150 tys. zł zaoszczędziło Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej na ekologicznym oleju napędowym, na jakim od wiosny jeździła większość jego autobusów. Ze względu na niską krzepliwość biopaliwa na okres jesienno - zimowy firma zawiesza jego używanie.
Biopaliwo się sprawdza
Fot: sxc.hu

Zdaniem prezesa KPKM Dariusza Ciszewskiego ekologiczne paliwo jak najbardziej sprawdza się w autobusach komunikacji miejskiej.

- Nie ma istotnych różnic w zużyciu paliwa. Natomiast korzyść jest wymierna - ekologiczne paliwo jest nie tylko tańsze, płacimy także niższe kary ekologiczne, no i chronimy przyrodę. Jeśli w przyszłym roku ceny tego paliwa nie pójdą w górę, to od wiosny znów będziemy tankowali nim nasze autobusy - mówi prezes Ciszewski.

Od maja na bioestrze jeździło 75 autobusów KPKM (cały tabor liczy 105 sztuk). Paliwo z powodzeniem mogło być wykorzystywane w starszych autach; ze względów technicznych nie mogły na nim jeździć m.in. najnowsze Solarisy.

Bioester to paliwo odnawialne, produkowane z olejów roślinnych, głównie z oleju rzepakowego. Przeznaczone jest dla aut z silnikiem diesla. Może być stosowane jako paliwo lub w mieszaninie z konwencjonalnym olejem napędowym.

KPKM jest pierwszą spółką komunikacyjną w Polsce, która zastosowała biopaliwo w swoich autobusach.

andy

1356 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39