Biskup Jerzy nowym ordynariuszem prawosławnym Wojska Polskiego

2010.06.09 00:00
Biskup siemiatycki Jerzy został wybrany nowym Ordynariuszem Polowym Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
Biskup Jerzy nowym ordynariuszem prawosławnym Wojska Polskiego
Fot: orthphoto.net

Na odbywającym się 9 czerwca w Warszawie posiedzeniu św. Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonano wyboru nowego Ordynariusza Polowego Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem biskupa hajnowskiego Mirona zastąpił biskup siemiatycki Jerzy (Pańkowski).

Biskup siemiatycki Jerzy(Pańkowski) urodził się 4 sierpnia 1974r w Białymstoku. W 1989r wstąpił do Męskiego Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu i rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Ukończył je z wyróżnieniem. W grudniu 1993r złożył śluby monastyczne. Następnie studiował w Atenach.

1 stycznia 1995 r otrzymał święcenia diakońskie, a trzy lata później w monasterze w Supraślu złożył wieczyste śluby monastyczne otrzymując imię zakonne Jerzy, na pamiątkę św. Jerzego Chozewity. 15 października 1998r otrzymał święcenia kapłańskie.

W 2006r decyzją św. Soboru Biskupów PAKP został powołany do godności biskupiej i mianowany biskupem-wikariuszem diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego.

Od 2003 roku pracuje w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest profesorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

źródło: cerkiew.pl

MAG

918 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39