Biznes Mama. Rusza nowy projekt wsparcia przeznaczony dla mam

2024.06.11 12:13
Powrót matek na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka bywa stresujący. Często zdarza się tak, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego kobiety nie mają już dokąd wrócić. I tutaj z pomocą dla chętnych mam przychodzi Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, oferując bezpłatny udział w programie aktywizacyjnym.
Biznes Mama. Rusza nowy projekt wsparcia przeznaczony dla mam
Fot: Agata Rosińska

Biznes Mama to innowacyjny program, przeznaczony dla kobiet, które chcą zwiększyć swoje szanse w powrocie na rynek pracy.

O szczegółach projektu, podczas wtorkowej konferencji (11 czerwca) opowiedział starosta białostocki Jan Perkowski i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Piotr Matusiak. Jest to wspólna inicjatywa powiatu białostockiego, powiatowego urzędu pracy i Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet.

- Cieszę się, że taki program autorski powstał w naszym powiatowym urzędzie pracy. Biznes mama, czyli aktywizacja mam. 16 kobiet weźmie udział w programie. Chcielibyśmy, by spełniły swoje marzenia i utworzyły własne działalności - mówił podczas konferencji starosta Jan Perkowski.

Cykl szkoleń poprowadzą specjalistki ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet.

- Ten projekt jest dla nas taką naszą ścieżką, którą my w stowarzyszeniu również realizujemy. Sam projekt wspiera kobiety na każdym etapie tego procesu, w którym rozpoczynają działalność gospodarczą. Zaproponowałyśmy cykl szkoleń. Przyszłe przedsiębiorczynie nauczą się pewności siebie, kreatywności, określania swoich celów. Cały cykl warsztatów wzmocniony zostanie indywidualnymi spotkaniami. I tam będzie się budował potencjał do tego, aby prowadzić taką działalność gospodarczą - mówi Marta Siemieniuk ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet.

Od 17 do 28 czerwca będzie odbywać się rekrutacja uczestniczek.

Do 40 tysięcy złotych dotacji na własny biznes

Projekt ma na celu wsparcie 16 kobiet, zarejestrowanych jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka (do 5 roku życia dziecka) i planują rozpocząć własną działalność gospodarczą. O wsparcie mogą ubiegać się kobiety posiadające status osoby bezrobotnej na dzień 31 maja 2024 r. Jest to warunek niezbędny.

Na zakwalifikowane mamy, w ramach projektu czeka:

- pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe;

- szkolenie dotyczące prowadzenia własnej firmy oraz budowania wizerunku w mediach społecznościowych;

- spotkanie z przedstawicielkami z zakresu finansów i ubezpieczeń;

- środki na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie do 40 000,00 zł.

Dodatkowo, każda biorąca udział w programie mama otrzyma bon opiekuńczy w kwocie 3 tys. zł. Bon ma umożliwić mamie zorganizowanie opieki nad dziećmi już po założeniu własnej firmy.

Dla uczestniczek przewidziano też udział w Laboratorium sukcesu. Będą to warsztaty, na których zostaną podjęte tematy z zakresu zwiększania samoświadomości i pewności siebie i coachingu indywidualnego. Ostatnim elementem przewidzianym podczas uczestnictwa w Laboratorium sukcesu będzie spotkanie z mentorką ze świata biznesu, która jest jednocześnie mamą.

Więcej szczegółów odnośnie projektu można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku: https://bialystok.praca.gov.pl/

Statystyki urzędu pracy w Białymstoku

Według statystyk PUP w Białymstoku, na dzień 31 maja 2024 roku, w rejestrze urzędu figurowało 10 454 osób bezrobotnych, w tym 4490 to kobiety. Z informacji wynika też, że zatrudnienia po urodzeniu dziecka nie podjęło 1333 kobiet.

Dane za 2023 rok mówią, dzięki wsparciu białostockiego urzędu pracy, powstało 441 nowych firm, w tym 176 założonych przez kobiety (co stanowi ok. 40% ogółu).

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39