Blisko 2,7 mln zł na fotowoltaikę. Instalacje zamontują białostoczanie i choroszczanie

2021.09.01 15:07
Energia pozyskiwana ze słońca zapewni białostoczanom tani prąd. Na instalację fotowoltaiczne mogą liczyć również mieszkańcy gminy Choroszcz, która otrzyma 1,3 mln zł na ten cel. Natomiast miasto Białystok dostanie 1,4 mln zł.
Blisko 2,7 mln zł na fotowoltaikę. Instalacje zamontują białostoczanie i choroszczanie
Fot: Pixabay

70 rodzin z gminy Choroszcz

W środę (1.09) Marek Malinowski, członek zarządu województwa i Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy podpisali umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych z funduszy europejskich.

Gmina Choroszcz przekaże teraz dotację w formie grantów mieszkańcom. Zainstalują oni na dachach domów instalacje fotowoltaiczne. Rocznie produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowanych urządzeń, wykorzystujących odnawialne źródła energii, wyniesie 326,67 MWh. Jak przewiduje burmistrz Choroszczy, możliwe, że uda się przekazać granty blisko 70 rodzinom, a nie jak jest w projekcie - 58.

- Po podpisaniu umowy, zbieramy zgłoszenia od mieszkańców. Chętnych jest więcej, dlatego grantobiorców wyłaniamy w drodze losowania. Potem każdy mieszkaniec sam szuka wykonawcy, wysyła oferty. Kiedy dopełni już formalności, przedstawia nam dokumenty, my je weryfikujemy i podpisujemy umowę - wyjaśniał Robert Wardziński.

Wartość tej inwestycji wynosi blisko 2 mln zł, a dofinansowanie z funduszy europejskich - 1,3 mln zł. Instalacje zostaną zamontowane do końca marca 2022 r.

Ponadto w styczniu w ramach tego samego konkursu, gmina otrzymała wsparcie na podobny projekt, którego koszt i dofinansowanie były na tym samym poziomie (2 mln zł wartość i 1,3 mln zł dotacja). W tym wypadku podpisała umowy z 73 mieszkańcami na montaż instalacji.

1,4 mln zł dla Białegostoku

We wtorek (31.08) marszałek Artur Kosicki podpisał umowę na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach domów mieszkańców Białegostoku. Na ten cel miasto otrzyma blisko 1,4 mln zł dotacji, a cały projekt będzie kosztował prawie 2 mln zł.

- To ważna inwestycja dla białostoczan. Dzięki otrzymanej dotacji i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oszczędzą na wydatkach za energię elektryczną i będą oddychać czystszym powietrzem - stwierdził marszałek Artur Kosicki.

Teraz miasto przekaże otrzymaną dotację mieszkańcom. Aby uzyskać takie dofinansowanie, muszą oni posiadać nieruchomość na terenie miasta, a jej stan prawny powinien być uregulowany. Tak jak uregulowane mają być również wszystkie zobowiązania wobec miasta. Ponadto budynek nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej.

Granty otrzyma około 80 białostockich gospodarstw domowych. Produkowana przez nie energia będzie wykorzystywana wyłącznie na potrzeby własne. Rocznie zamontowane instalacje wytworzą 300 MWhe energii elektrycznej.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

937 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39