Bolesna wpadka Żubrów. Białostoczanie przystąpią do play-offów z 3. miejsca

2024.03.24 10:24
Tuż przed play-offami Enea Żubry Chorten Białystok zaliczyły poważne potknięcie. Podlaski zespół przegrał na wyjeździe z Lublinianką KUL Basketball, co oznacza, że seria 11 zwycięstw z rzędu właśnie dobiegła końca.
Fot: Adrianna Zawadzka

Ten mecz miał wyglądać inaczej. Żubry planowały wygrać starcie w Lublinie i powalczyć o 1. miejsce w tabeli po zasadniczej części sezonu, jednak spotkanie z Lublinianką kompletnie białostoczanom nie wyszło. Już pierwsza kwarta zwiastowała problemy, bo gospodarze wygrali ją 29:23, a następnie, w połowie pojedynku, przewaga 4. drużyny w tabeli urosła do 12 punktów. Prawdziwa tragedia stała się jednak w kwarcie numer trzy. Wtedy to podopieczni Krzysztofa Kalinowskiego kompletnie nie poradzili sobie z ofensywnymi poczynaniami koszykarzy z Lublina, w efekcie czego po 30 minutach rywalizacji rogaty zespół przegrywał aż 55:83 i w tym momencie wiadomo było już, że Żubry sobotniej (23.03) potyczki nie wygrają. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 102:75, a bohaterem gospodarzy został Adam Myśliwiec, który do 20 punktów dołożył też 11 zbiórek. Po stronie Podlasian najwyższą zdobyczą popisał się z kolei Mikołaj Styczeń (17 pkt).

Podczas zamknięcia zasadniczej części sezonu lepiej spisali się za to zawodnicy Tura. Zespół z Bielska Podlaskiego wygrał na wyjeździe z Bankiem Spółdzielczym Mińsk Mazowiecki 91:79, jednak należy zaznaczyć, że ekipa trenowana przez Rafała Króla mierzyła się z przeciwnikiem ze zdecydowanie niższej półki. W starciu z przedostatnią drużyną w tabeli dwucyfrowy dorobek punktowy zanotowało aż sześciu graczy Tura, a jeden z liderów podlaskiej ekipy, czyli Łukasz Kuczyński, w sobotnim spotkaniu nie wystąpił.

W I rundzie fazy play-off 3. w stawce Żubry zagrają z 6. Kolejarzem Basket Radom, a Tur, który zajął w tabeli 5. miejsce, stoczy batalię z 4. Lublinianką KUL Basketball. Pierwsze mecze rozegrane zostaną już w najbliższą środę (27.03).

Aktualna tabela koszykarskiej II ligi (gr. B)
16. MKS Ochota Warszawa 29 32 3-26

Lublinianka KUL Basketball - Enea Żubry Chorten Białystok 102:75 (29:23, 21:15, 33:17, 19:20)
Enea Żubry Chorten Białystok: Paweł Śpica (8 pkt), Maciej Bębeniec (4 pkt), Krystian Tyszka (3 pkt), Hubert Wyszkowski (8 pkt), Karol Obarek (2 pkt), Arkadiusz Zabielski (12 pkt), Tomasz Deja (9 pkt), Mikołaj Styczeń (17 pkt), Paweł Trypus (0 pkt), Jan Malesa (12 pkt)

Bank Spółdzielczy Mińsk Mazowiecki - KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 79:91 (21:14, 24:26, 17:21, 17:30)
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Filip Parfieniuk (0 pkt), Jakub Grigoruk (3 pkt), Jan Lipiński (12 pkt), Pavlo Bondarenko (10 pkt), Maciej Kurzyna (2 pkt), Patryk Milewski (8 pkt), Wojciech Jakubiak (14 pkt), Aaron Weres (15 pkt), Marcin Marczuk (13 pkt), Mariusz Rapucha (14 pkt)