Boże Narodzenie na ludowo. Piękna wystawa w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

2023.01.04 17:58
Sztuka ludowa pełniła ogromną rolę w życiu mieszkańców wsi. Nieraz była odzwierciedleniem nastrojów panujących w danej społeczności, często w sposób naiwny ukazywała pewne zjawiska. Współcześnie artyści ludowi także tworzą. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej dostępna jest wystawa tego rodzaju sztuki o tematyce bożonarodzeniowej.
Boże Narodzenie na ludowo. Piękna wystawa w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Fot: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

"Boże Narodzenie w sztuce ludowej Podlasia" to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z pracami współczesnych artystów ludowych, którzy od ponad pięćdziesięciu lat tworzą, rzeźbią, malują, tkają obiekty o tematyce sakralnej.

Sztuka ludowa jest wyjątkową gałęzią artystyczną. Zawsze była blisko człowieka, blisko tematów, którymi on żył. To przedstawienia m.in. religijne. Święta Bożego Narodzenia odgrywały ogromną rolę w życiu społeczności wiejskich. Nie dziwi więc fakt, że i dzisiaj artyści ludowi sięgają po tego typu wątki.

Na wystawie, która dostępna jest w dworze z Bobry Wielkiej zebrane są eksponaty ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Można tam odnaleźć Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej, kolędników z gwiazdą, Matkę Boską z dzieciątkiem. Pojawiają się na obrazach, tkaninach dwuosnowowych, w rzeźbach i płaskorzeźbach. Na wystawie można oglądać prace takich artystów, jak Piotr Szałkowski, Włodzimierz Naumiuk czy Dionizy Purta.

W jakże poruszających dziełach współczesnych artystów ludowych obecne są elementy inspirowane szopkami kościelnymi, sztuką sakralną, opisami biblijnymi, a także scenami utrwalonym w tradycji ludowej – kolędowaniem z gwiazdą i szopką, Herodami.

Okres świąteczno-noworoczny sprzyja szczególnie kontemplacji tego typu wystawy. Będzie ona dostępna do 2 lutego.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

948 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39