Boże Narodzenie. Święto spędzone w gronie rodziny i najbliższych

2018.12.25 08:31
Po adwencie oraz wigilii nadszedł radosny czas - obchodzimy Boże Narodzenie. Przed nami dwa dni świętowania.
Boże Narodzenie. Święto spędzone w gronie rodziny i najbliższych
Fot: pixabay.com

Boże Narodzenie - magiczny czas świąt

Boże Narodzenie, corocznie obchodzone 25 i 26 grudnia, upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Obok Wielkanocy to najważniejsze i najbardziej uroczyście obchodzone święto religijne w Polsce. Poprzedzone jest ono okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

Bożonarodzeniowe tradycje ukształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich poprzeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez Kościół. Na ich kształt miały także wpływ inne obrządki kościelne oraz tradycje ludowe.

W Ewangeliach nie jest wspomniana data narodzin Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który pisał o narodzinach Jezusa Chrystusa w grudniu, jest Hipolit Rzymski. Było to w datowanym na 204 rok Komentarzu do Księgi Daniela. Dlaczego chrześcijanie świętują 25 grudnia jako dzień narodzin Chrystusa? Według najpopularniejszej teorii wynika, że obrali tę datę jako symboliczną. Był to dzień bliski dniowi przesilenia zimowego.

Dziś święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim jako czas, kiedy spotykamy się z rodziną i najbliższymi. To moment pojednania i wzajemnej życzliwości. Najczęściej zasiadamy przy suto zastawionym stole i biesiadujemy. Świąteczną tradycją jest też śpiewanie kolęd. Jedną z najbardziej znanych pieśni jest "Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego, która powstała w Supraślu. Boże Narodzenie to również świetny czas, by zatrzymać się na chwilę, odetchnąć i odpocząć od natłoku codziennych spraw. W czasie świąt warto również odejść od stołu, np. wybrać się na rodzinny spacer.

26 grudnia - wspomnienie św. Szczepana i kolędnicy

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina św. Szczepana - pierwszego męczennika, o którym mówi Nowy Testament. Był on jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów - miał prowadzić działalność charytatywną. Jego kazania sprawiły, że naraził się starszyźnie żydowskiej, a ta podburzyła lud. Szczepan został oskarżony o bluźnierstwo i występowanie przeciwko prawu Izraela. Karą było ukamienowanie. Męczennik zginął ok. 36 roku. Katolicy, wspominając św. Szczepana, modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie za wiarę.

Kult męczennika rozwinął się zaraz po jego śmierci. Jednak w wyniku prześladowań chrześcijan i innych nieszczęśliwych wydarzeń zapomniano o jego grobie. Został odnaleziony w Jerozolimie w 415 r. Szczątki dotarły do Konstantynopola, a potem do Rzymu. Relikwie świętego spoczywają w tamtejszej bazylice św. Wawrzyńca. W ikonografii św. Szczepan przedstawiany jest w scenie ukamienowania lub jako diakon, jego atrybuty to gałąź palmowa, księga Ewangelii i kamienie.

Ponadto, zgodnie z tradycją, od drugiego dnia świąt rozpoczyna się okres kolędowania. To obrzęd polegający na tym, że grupy kolędników - najczęściej na wsiach - odwiedzają gospodarstwa. Składają życzenia pomyślności w Nowym Roku, w zamian otrzymując świąteczne smakołyki lub drobne datki pieniężne. Kolędnicy mogą być przebrani za zwierzęce maszkary - turonia, kozę, niedźwiedzia czy koguta, mogą kolędować z gwiazdą lub odgrywać biblijne scenki. Wszystko zależy od regionu.

25 i 26 grudnia są w Polsce dniami wolnymi od pracy.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1208 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39