Dom

Budownictwo mieszkaniowe w Podlaskiem. Branża kwitnie i dostarcza więcej lokali

2017.10.21 08:43
Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w Podlaskiem - w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku - oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Budownictwo mieszkaniowe w Podlaskiem. Branża kwitnie i dostarcza więcej lokali
Fot: pixabay.com

W woj. podlaskim wzrasta liczba mieszkań oddawanych do użytkowania. W tym roku (do września) gotowych było o 13% więcej lokali niż w analogicznym czasie 2016 r. Ogólnie więcej mieszkań pojawia się w trzynastu polskich regionach, a największy wzrost dotyczy woj. pomorskiego i wynosi aż 38% (z drugiej strony spadek - o 3% - w przekazywaniu czterech ścian zanotowano w woj. opolskim).

Główny Urząd Statystyczny wskazuje też, że w tym roku uaktywnili się inwestorzy indywidualni, którzy wybudowali o ponad 7% więcej mieszkań niż przed rokiem. Także deweloperzy rozwijają się. Oddali oni dwa razy więcej lokali niż ci, którzy wznoszą domy samodzielnie.

Jednak największa dynamika dotyczy kwater przekazywanych z myślą o wynajmie. Powstało ich w ostatnim czasie o ponad 30% więcej niż w minionym roku. I jest to stała, rosnąca tendencja. W tyle natomiast zostają spółdzielnie mieszkaniowe. W tym roku – w porównaniu z ubiegłym – oddały do użytkowania ponad 200 lokali mniej. W przyszłym roku będzie jednak lepiej, ponieważ spółdzielnie otrzymały więcej pozwoleń na realizację inwestycji niż przed rokiem i więcej budów rozpoczęły.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

770 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39