Budżet Obywatelski 2018. Będą zmiany, ale nie rewolucyjne

2017.01.24 20:26
W Budżecie Obywatelskim 2018 urząd miasta nie planuje wprowadzać dużych zmian, ale kilka spraw zostanie rozwiązanych inaczej niż w poprzednich edycjach.
Budżet Obywatelski 2018. Będą zmiany, ale nie rewolucyjne
Fot: MN
Podczas spotkania w urzędzie miejskim przedstawiono projekt uchwały ws. Budżetu Obywatelskiego 2018

Co zostanie z osiedli, skapnie na projekty ogólnomiejskie

We wtorek (24.01) odbyło się spotkanie w urzędzie miasta, na którym przedstawiono projekt uchwały dotyczącej Budżetu Obywatelskiego 2018. Omówiono podczas niego najważniejsze proponowane zmiany.

Podobnie jak w poprzednim roku, miasto zaplanowało 10 mln zł na rozdysponowanie na projekty mieszkańców. 3 mln zł mają być przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a 7 mln zł - na osiedlowe. Zmiana będzie polegać jednak na tym, że środki niewykorzystane na projekty osiedlowe zwiększą pulę ogólnomiejskich. W poprzednim roku z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje na poszczególnych osiedlach zostały prawie 3 mln zł.

Także inaczej niż w poprzednim roku będzie wyglądało kompletowanie listy przyjętych do realizacji projektów ogólnomiejskich. W poprzednich edycjach robiono tak, że jeśli np. cztery pierwsze pomysły z największą liczbą głosów przekraczały kwotę 3 mln zł, to do realizacji wchodził pierwsze trzy i dobierano do nich kolejne z listy np. z 9. miejsca, nawet jeśli miały mniej głosów niż czwarty, ale mieściły się w kwocie 3 mln zł. Teraz będzie realizowane tyle projektów z największą ilością głosów, ile zmieści się w kwocie, bez dobierania z dalszych miejsc.

Celowe i gospodarne, ale co to znaczy

Inne zmiany dotyczą kwestii projektów, które mogą być zgłaszane. Jakiś czas temu zrezygnowano z projektów realizowanych na terenie placówek oświatowych. Teraz wracają one połowicznie, bowiem będzie można zgłaszać tzw. projekty miękkie, co pozwoli organizatorom zaoszczędzić pieniądze np. na wynajem sali, ponieważ będzie można korzystać z bazy lokalowej szkół publicznych.

Do zasad wprowadzono również zapis mówiący o tym, że zgłaszane projekty muszą spełniać kryterium celowości i gospodarności.

- Ma to pozwolić na racjonalne wydatkowanie środków. Ocena będzie wykonywana przez departament prowadzący weryfikację szczegółową, a następnie zespół dokonujący weryfikacji ostatecznej – mówi Urszula Mirończuk z Departamentu Komunikacji Społecznej UM.

Zebrani podczas spotkania podnosili, że ten zapis jest dość niejasny i wymaga doprecyzowania.

- Na tym etapie to tak szeroko otwarte drzwi, że pozwalają urzędnikom na odesłanie projektów, które się im nie podobają – zauważył społecznik Radek Puśko.

Urzędnicy uspokajali jednak, że wszystko zostanie doprecyzowane zarządzeniem prezydenta, ale póki uchwała nie wejdzie w życie, to jest tylko teoretyzowanie.

Więcej informacji na temat Budżetu Obywatelskiego

Zmiany, w porównaniu z poprzednim rokiem, zaszły również w kalendarzu Budżetu Obywatelskiego. Wydłużono okres spotkań informacyjno-edukacyjnych z mieszkańcami, co było postulowane w wypełnianych przez nich ankietach ewaluacyjnych. W tym roku będzie on trwał od początku kwietnia do 20 maja. Projekty natomiast będzie można składać od 4 do 31 maja.

Do końca sierpnia projekty mają zostać zweryfikowane, a na początku września ogłoszona zostanie lista tych, które zostaną poddane głosowaniu. Trwać będzie ono 2 tygodnie - od 4 do 18 października. Wyniki natomiast poznamy jeszcze przed Wszystkich Świętych.

Podobnie jak w poprzednich latach, maksymalny koszt projektu ogólnomiejskiego to 1 mln zł, a projektu osiedlowego - 250 tys. zł. Mimo postulatów, nie wprowadzono ograniczeń kosztów projektów miękkich. Projekt uchwały można znaleźć na stronie internetowej www.bialystok.pl, a ewentualne uwagi zgłaszać na adres e-mail: budzet2018@um.bialystok.pl. Pod głosowanie rady miasta zostanie on poddany na lutowej sesji.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1841 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39