Był domek, ma być pawilon. Tylko nie wiadomo kiedy

2016.10.28 16:30
W czwartek (27.10) zburzono Domek Ogrodnika, jedną z budowli znajdujących się w ogrodach Pałacu Branickich. W jego miejscu ma powstać Pawilon Chiński. Termin realizacji tego projektu jest jednak uzależniony od możliwości finansowych miasta.
Był domek, ma być pawilon. Tylko nie wiadomo kiedy
Fot: MN
W miejscu wyburzonego Domku Ogrodnika powstać ma Pawilon Chiński

Domek Ogrodnika znajdował się przy ogrodzeniu Pałacu Branickich, od strony ul. Akademickiej. Został wybudowany w okresie międzywojennym. W czwartek rozpoczęła się jego rozbiórka. Wiadomo, że w tym samym miejscu istniał w XVIII w. Pawilon Chiński. W trakcie przeprowadzonych w tym rejonie badań archeologicznych w 2000 i 2001 r. odkryto pozostałości ceglanego tarasu, na którym budyneczek ten był usadowiony.

Teraz miasto chce odbudować Pawilon Chiński w tym samym miejscu, jednak jest to uzależnione od funduszy.

- Prace rewitalizacyjne na omawianym obszarze – w tym Pawilon Chiński – będą realizowane sukcesywnie w ramach posiadanych środków, ale bez znalezienia źródeł finansowania zewnętrznego proces ten może potrwać – mówi Anna Kowalska z magistratu.

Innym problemem przy rekonstrukcji budynku jest fakt zmian przestrzennych w tej części ogrodu. Przestał istnieć choćby sąsiadujący z nią dawniej Zwierzyniec Danieli, na którego miejscu wyrósł kompleks akademików Uniwersytetu Medycznego.

W najbliższym czasie magistrat planuje za to inne prace renowacyjne na terenie ogrodów pałacowych, choć niewielkie. Jeszcze jesienią mają zostać uzupełnione braki w szpalerach grabowych. Do końca marca natomiast naprawiony zostanie fragment muru znajdującego się właśnie za zburzonym Domkiem Ogrodnika. W ramach tej samej inwestycji wyremontowany zostanie Pawilon Włoski. Renowacje przejdzie również zniszczona studnia głębinowa. Dodatkowo do końca następnego roku ustawione zostaną nowe tablice informacyjne.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39