Była żwirownia. Teraz jest odnowiony skwer edukacyjno-historyczny

2022.08.04 08:00
Wcześniej była żwirownia, teraz jest skwer stanowiący ciekawy punkt turystyczny na mapie województwa podlaskiego. Rewitalizacja terenu w Bakałarzewie kosztowała ponad 410 tys. zł.
Była żwirownia. Teraz jest odnowiony skwer edukacyjno-historyczny
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

Siłownia plenerowa, plac zabaw i zagospodarowany teren przy bunkrze z czasów II wojny światowej - to wszystko znajdziemy w odnowionym skwerze w Bakałarzewie (powiat suwalski).

Wcześniej w tym miejscu znajdowała się żwirownia, a teren był niezagospodarowany. Po rewitalizacji skwer został wyposażony w nowe sprzęty, tym samym mieszkańcy zyskali odnowione miejsce do rekreacji i spotkań. Ponadto turyści mają teraz ciekawy historycznie punkt na mapie województwa podlaskiego - o historii mogą się dowiedzieć z postawionych tablic edukacyjnych.

Odwiedzający mogą bez problemu podjechać pod historyczny bunkier znajdujący się w pobliżu, ponieważ utwardzono teren oraz wykonano drogę wewnętrzną prowadzącą pod sam obiekt. Powstał także parking.

Wykonano także plenerową siłownię wyposażoną w orbitrek, trójkąt, wyciskanie siedząc, wahadło, wioślarz oraz biegacz. Z kolei dla nieco młodszych odwiedzających powstał plac zabaw. Dzieci mogą korzystać z drabinek, siatki, ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni, ważki miejskiej, a także huśtawki. Ci starsi mogą zmierzyć się w rozgrywce szachowej, bo na placu przy siłowni powstał specjalny stół do gry z czterema siedziskami.

Rewitalizacja przywróciła nieużytkowany teren mieszkańcom oraz istotnie wzmocniła potencjał turystyczny regionu. Uporządkowanie tej przestrzeni pozwoliło na organizację na skwerze w Bakałarzewie imprez, działań służących zwiększeniu aktywności i integracji mieszkańców.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 411 tys. zł. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z funduszy europejskich z programu regionalnego, które wyniosło 300 tys. zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1613 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39