Było! Jest! Co będzie? Podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem

2021.09.30 07:56
Przemierzył ziemie Polski i Litwy, spisując dawne zwyczaje i tradycje, kolekcjonując niezliczone artefakty epoki. Przyjaźnił się z Sienkiewiczem i Orzeszkową. Był humanistą i wizjonerem, który czerpiąc z przeszłości, chciał budować lepszą przyszłość. Mowa o Zygmuncie Glogerze.
Było! Jest! Co będzie? Podróże po tradycji z Zygmuntem Glogerem
Fot: Zdjęcie ze zbiorów prywatnych Liliany Gloger
Zygmunt Gloger

Historyk, archeolog, etnograf, folklorysta i krajoznawca - Zygmunt Gloger. Ważna postać, która zapisała się na kartach historii. Zbierał zarówno elementy kultury materialnej, ale także uwieczniał pieśni, opowieści, zwyczaje i lokalne tradycje. Był człowiekiem o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach, bystrym obserwatorem i komentatorem życia codziennego drugiej połowy XIX wieku i pierwszej dekady wieku XX.

Pomimo okazałego dorobku i spuścizny, którą zostawił, jego postać zdaje się być mało znana, zwłaszcza młodemu pokoleniu, a i w świadomości masowej nazwisko Gloger częściej kojarzy się z browarnictwem, aniżeli z etnografią, krajoznawstwem czy ludowością.

By spróbować zmienić ten stan rzeczy, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przygotowała cykl działań edukacyjno-promocyjnych, służących m.in. przywróceniu światu sylwetki Zygmunta Glogera, zwróceniu uwagi odbiorców na materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu oraz potrzebę obecności tradycji w codziennym życiu.

W projekcie Książnica przygotowała: krótkometrażowe filmy, inspirowane materiałami zebranymi i spisanymi przez Zygmunta Glogera, w reżyserii Patryka Ołdziejewskiego, infografiki, zagadki, "pogadanki" przybliżające postać Zygmunta Glogera oraz konkurs z nagrodami.

Warto śledzić stronę internetową Książnicy Podlaskiej oraz jej media społecznościowe.


Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39