Były koncerty na rynku. Plenerowe wydarzenia festiwalu Zachor

2017.06.12 13:06
Występy zespołów, warsztaty tańców i konkursy plastyczne oraz degustacje - to wszystko znalazło się w niedzielnym (11.06) programie Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - Światło i Dźwięk". Impreza potrwa do wtorku.
Były koncerty na rynku. Plenerowe wydarzenia festiwalu Zachor
Fot: Anna Dycha
Plenerowe koncerty festiwalu Zachor

To jubileuszowa, 10. edycja festiwalu, którzy przybliża białostoczanom historię, tradycję i kulturę żydowską. W programie Zachoru są zarówno wydarzenia artystyczne - koncerty, wystawy, spektakle, jak i te o charakterze naukowym - od kilku lat organizowana jest międzynarodowa konferencja.

Żydowska kultura na Rynku

W programie nie brakuje wydarzeń plenerowych. Wczoraj (11.06) na Rynku Kościuszki można było obejrzeć artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy w międzywojennym kabarecie. Sefardyjskie pieśni śpiewała Izabela Szafrańska, towarzyszyli jej gitarzysta i akordeonista. Ponadto na scenie ustawionej na Rynku Kościuszki, do strony Esperanto Cafe, wystąpiły 2 zespoły - czeski Mojše Band i ukraińsko-rosyjski Dobranotch.

W centrum miasta była też okazja do spróbowania koszernych potraw oraz poznania kroki tańców żydowskich i izraelskich. Dzieci natomiast malowały symbole judaizmu.

W niedzielnym programie znjadował się także koncert organowy w katedrze (wystąpili Matteo Imbruno z Holandii i Marek Kulikowski) i wycieczka po kirkucie.

Finał Zachoru we wtorek

W poniedziałek (12.06) zaplanowano kolejne wydarzenia festiwalowe. W Książnicy Podlaskiej została otwarta wystawa poświęcona Felicji Raszkin-Nowak - dziennikarki, reżyserki i pisarki. Urodziła się ona w Warszawie, ale rodzinnie związana była z Białymstokiem, z którego pochodzili jej rodzice i w którym mieszkali jej dziadkowie, bliżsi i dalsi kuzyni. Jej wujem był Jakub Szapiro - dziennikarz, sławny białostocki esperantysta. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami znalazła się w Białymstoku. W 1941 r. Niemcy rozstrzelali jej ojca w lesie na Pietraszach razem z wujem Jakubem Szapiro i 5000 innych Żydów. Z mamą i babcią przez 2 lata żyła w białostockim getcie. Udało się jej uciec z niego tuż przed jego likwidacją. Ukrywała się w jednej z podbiałostockich wsi w rodzinie zaprzyjaźnionego gospodarza. Z całej rodziny oprócz niej przeżyła wojnę jeszcze tylko jedna osoba. Po wydarzeniach marcowych (na początku lat 70.) wyjechała do Kopenhagi. Współpracowała z Radiem Wolna Europa, propagowała w Danii polską literaturę. Zmarła w 2015 r. Wystawę jej poświęconą można będzie oglądać do 26 czerwca.

Felicja Raszkin-Nowak jest także patronem tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Żydzi wschodniej Polski. Edycja II: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej". Potrwa ona od poniedziałku do wtorku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku i w Książnicy Podlaskiej.

Dziś w sali Forum zaplanowano też koncert najpiękniejszych pieśni świąt żydowskich oraz pieśni sefardyjskich. Finałowy koncert festiwalu odbędzie się we wtorek w sali przy ul. Podleśnej 2. Wystąpią: Yaron Gershovsky (USA) oraz Adam Czerwiński i Tomasz Kupiec.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Program: X Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39