Były prezydent Białegostoku zawieszony w prawach członka PiS

2024.05.17 11:13
Krzysztof Jurgiel został zawieszony w prawach członkowskich PiS. Nieoficjalnie chodzi o sytuację polityczną po wyborach na Podlasiu. O sytuacji poinformował w czwartek wieczorem (16 maja) rzecznik klubu Rafał Bochenek.
Były prezydent Białegostoku zawieszony w prawach członka PiS
Fot: Krzysztof Jurgiel /FB

Bochenek dodał, że decyzję podjął prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ustalenia o zawieszeniu europosła wchodzą wraz z dniem ich podjęcia.

"Decyzją p. prezesa Jarosława Kaczyńskiego, z dniem dzisiejszym p. Krzysztof Jurgiel, członek Prawa i Sprawiedliwości w woj. podlaskim, został zawieszony w prawach członka PiS" - napisał Bochenek w serwisie X (dawniej Twitter).

"Prezes PiS dostał informacje, że za utratą władzy na Podlasiu może stać Krzysztof Jurgiel. Ma sygnały, że to Jurgiel stał za zbuntowaniem dwojga radnych PiS. Ma informacje, że Jurgiel mści się za brak miejsca na listach do PE" - wynika z doniesień Wirtualnej Polski.

Kim jest Krzysztof Jurgiel?

Jurgiel w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskał mandat z list PiS w okręgu numer 3 (Olsztyn), obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Polityk, który pięć lat temu uzyskał w swoim okręgu 104,5 tys. głosów (13,19 proc.) teraz nie ubiega się o miejsce w europarlamencie. Wcześniej był też ministrem rolnictwa i rozwoju wsi - w latach 2005-2006 oraz 2015-2018. Był także prezydentem Białegostoku (lata 1995-1998). Krzysztof Jurgiel ma 70 lat.

Klęska PiS na Podlasiu

W wyniku politycznych zawirowań Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w samorządzie województwa podlaskiego. Ugrupowania koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych PiS, doprowadziły do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, a później zarządu regionu. Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym z KO. Do stworzonego przez koalicję KO i Trzecią Drogę zarządu województwa podlaskiego weszli wybrani z list PiS Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

586 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39