"Całkowite zaćmienie" Agnieszki Holland. Jak się kochali i nienawidzili Arthur Rimbaud i Paul Verlaine?

2012.02.07 00:00
Film jest historią niszczycielskiej relacji pomiędzy dwoma wielkimi poetami XIX-wiecznej Francji: Arthurem Rimbaud i Paulem Verlaine. "Całkowite zaćmienie", wczesny film Agnieszki Holland już jutro w kinie Forum.
"Całkowite zaćmienie" Agnieszki Holland. Jak się kochali i nienawidzili Arthur Rimbaud i Paul Verlaine?
Fot: materiały organizatora
W roli Arthura Rimbaud - Leonardo Di Caprio

Wrzesień 1871 roku, mała stacja kolejowa w Ardenach, świt. Szesnastoletni chłopak w nędznym ubraniu czeka na pociąg. Jego serce jest czyste, ale oczy są bezlitosne. To poszukiwacz Absolutu, Artur Rimbaud. Jego kamieniem filozoficznym - słowo, mieczem - prowokacja. 1892 - W kawiarnia Andre`s w Paryżu siostra Rimbauda, Isabelle, spotyka się z Verlainem. Pragnie ocalić wizerunek brata. Wie, że Verlaine jest w posiadaniu rękopisów Rimbauda, które ona i jej matka uważają za bluźniercze. Chce je zniszczyć. Verlaine czyni niewyraźną obietnicę, bierze jej wizytówkę. Znów cofamy się do roku 1871. 27-letni Paul Verlaine przechadza się po peronie paryskiego dworca. Jest mężem pięknej Mathilde Maute de Fleurville, która wkrótce urodzi jego dziecko. Zakochał się w wierszach Rimbauda i przyrzekł mu pomoc. Nie wie jeszcze, że otwiera drzwi przeznaczeniu...

Film powstał w 1995 roku, główne role grają Leonardo Di Caprio (Rimbaud) i David Thewlis (Verlaine). Obejrzeć go będzie można w ramach cyklu "Klasyka kina" organizowanego przez DKF "GAG" działający przy Białostockim Ośrodku Kultury. Prelekcję przed filmem wygłosi Maciek Białous - białostoczanin, pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. Zajmuje się między innymi socjologią filmu.

Pokaz "Całkowitego zaćmienia" 8 lutego w kinie Forum o godz. 18. Bilety w cenie 10 zł.

andy

1161 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39