Cały Białystok grał z Orkiestrą. Patrycja Markowska, Mrozu i łaziki marsjańskie [ZDJĘCIA]

2014.01.13 00:00
Wolontariusze w barwnych przebraniach, psy goldeny, a nawet łaziki marsjańskie - wszyscy kwestowali na ulicach Białegostoku. Tłumy białostoczan przyciągnęły gwiazdy i wiele atrakcji.
Cały Białystok grał z Orkiestrą. Patrycja Markowska, Mrozu i łaziki marsjańskie [ZDJĘCIA]
Fot: Michał Kardasz
Furorę zrobiły kwestujące na rynku łaziki marsjańskie

To był bardzo gorący Finał WOŚP. Orkiestra rośnie w siłę - według badań jest najsilniejszą marką w Polsce - i łączy pokolenia. W tym roku zagrała pod hasłem "Na ratunek".

Pomaganie sprawia mi przyjemność

Św. Mikołaj, służby militarne, a nawet nurkowie - kwestowanie w takich strojach to też niezła zabawa. Ale chodzi przede wszystkim o pomoc.
- Lubię pomagać ludziom. Sprawia mi to przyjemność - przyznaje Magdalena Czekaj, 21-letnia białostoczanka, która kwestuje na rzecz WOŚP już po raz trzeci.

Tradycyjnie w zbiórce wzięły udział też psy goldeny. Po południu na Rynku Kościuszki nie brakowało atrakcji. Na placu pod pomnikiem Piłsudskiego można było obejrzeć samochody stowarzyszenia Moto-Retro oraz motocykle, przejechać się transporterem opancerzonym czy zajrzeć na stoiska służb mundurowych. Pod ratuszem tradycyjnie zlokalizowano główną scenę koncertową.

Łaziki zrobiły furorę

Największą atrakcją, szczególnie dla dzieci, były dwa łaziki marsjańskie Magma 2 i Hyperion skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej. Pieniądze można było wrzucić do trzymanych przez nie puszek.

Kwestował także Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej oraz Barbara Kudrycka, była minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Będziemy kwestować tak długo, jak będzie trzeba - przyznaje prof. Barbara Kudrycka spotkana na rynku. - Cieszymy się, że możemy wesprzeć tę akcję.

Dalsze wsparcie seniorów

Środki zebrane w czasie 22. Finału zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Potrzeby osób w podeszłym wieku zostały zauważone również przed rokiem.

- Otrzymaliśmy to, o co prosiliśmy - podkreśla prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii szpitala MSW w Białymstoku i wyliczanie darów zaczyna od łóżek. - Są bardzo wygodne dla pacjentów z odleżynami.
Przekazano też m.in. nowe materace przeciwodleżynowe, spirometr, holter EKG, holter ciśnieniowy i densytometr - urządzenie oceniające gęstość masy kostnej, które jest w stanie wykryć osteoporozę.

Białystok jest gorący

Pomoc łączy się z dobrą zabawą - taka idea przyświecała Orkiestrze od początku. Dlatego w centrum miasta przez cały dzień trwał duży koncert. Prawdziwe tłumy przyciągnął występ Patrycji Markowskiej.
- Mam nadzieję, że mimo pogody będziemy mieć nie tylko gorące serca, ale też ciała - mówiła ze sceny.
Zabrzmiały znane przeboje, m.in. "Wielokropek", "Jeszcze raz", "Dzień za dniem", "Świat się pomylił", a także twórczość The Doors, The Rolling Stones, Becka, a nawet Blur. Białystok udowodnił, że jest gorącym miastem - jeden z mieszkańców ściągnął na scenie nie tylko kurtkę, ale też koszulkę.

Nie mniej gorąco było podczas koncertu Mroza. Artysta zaproponował mieszankę znanych utworów i nowych piosenek. Największe hity - "1000 metrów nad ziemią" czy "Miliony monet" - odśpiewał wspólnie z publiką. O godz. 19.30 niebo rozświetliło tradycyjne światełko do nieba. Można je było obejrzeć w telewizyjnym wejściu po godz. 20.

Portal BiałystokOnline.pl patronował 22. Finałowi WOŚP.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1572 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39