Caritas i Biedronka wspierają seniorów. Dostaną karty na zakupy

2021.04.28 17:37
Biedronka wraz z Caristas już po raz czwarty wesprą seniorów. Na pomoc mogą liczyć osoby starsze, będące w trudnej sytuacji życiowej.
Caritas i Biedronka wspierają seniorów. Dostaną karty na zakupy
Fot: caritas.pl

Program pomocy dla seniorów

Fundacja Biedronki, Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły największy niepubliczny program pomocy dla seniorów - "Na codzienne zakupy". Obejmuje on ok. 10 tys. seniorów w całej Polsce, z czego 280 osób w archidiecezji białostockiej.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Ipsos na przełomie września i października 2020 r. metodą CATI (wywiad telefoniczny) na próbie 1009 beneficjentów programu "Na codzienne zakupy" – 84% seniorów deklaruje, że program ma istotny wpływ na poprawę ich sytuacji życiowej.

Na czym polega program pomocowy "Na codzienne zakupy"?

Uczestnicy zostali zakwalifikowani do programu przez diecezjalne Caritas. To starsze, potrzebujące osoby – mają niskie miesięczne dochody, są samotne, często niepełnosprawne. Każda z nich otrzymała kartę na zakupy do Biedronki. Karta jest zasilana co miesiąc kwotą 150 zł w okresie od kwietnia 2021 do stycznia 2022 r.

Seniorom pomagają wolontariusze

Ważną częścią programu jest opieka przypisanego wolontariuszy. Utrzymuje on kontakt z seniorem, a jeśli jest taka potrzeba – pomaga mu w zakupach, transporcie do i ze sklepu lub w codziennych czynnościach, takich jak przygotowanie posiłków czy drobne naprawy w domu.

– Dla wielu seniorów ważny jest też czysto społeczny aspekt kontaktu z wolontariuszem. Zwłaszcza dla osób samotnych możliwość spotkania się, rozmowy z drugim człowiekiem, fakt, że ktoś im poświęca uwagę – są wartością dodaną tego projektu, niezwykle cenną z ich punktu widzenia – zaznacza Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynatorka programów pomocy żywnościowej w Caritas Polska.

Fundacja Biedronki przeznaczyła 14,5 mln zł na obecną edycję programu.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

1450 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39