Caritas pomoże bezrobotnym. To szansa na lepsze życie

2019.01.29 12:24
Caritas Archidiecezji Białostockiej rusza z projektem, którego celem jest pomoc osobom długotrwale bezrobotnym. Przygotowano dla nich specjalistyczne wsparcie.
Caritas pomoże bezrobotnym. To szansa na lepsze życie
Fot: Caritas Archidiecezji Białostockiej
Zdzisław Sawko

Rusza projekt "CIS szansą na zmianę"

Caritas Archidiecezji Białostockiej rusza z projektem "CIS szansą na zmianę", który pomoże osobom długotrwale bezrobotnym wrócić na rynek pracy. Inicjatywa ta skierowana jest do mieszkańców gmin Supraśl, Czarna Białostocka oraz Wasilków.

Osoby, które wezmą udział w projekcie realizowanym przez Caritas w ramach Centrum Integracji Społecznej, mogą liczyć wsparcie psychologa, pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień oraz doradztwo zawodowe. Organizatorzy przygotowali dla nich także zatrudnienie socjalne oraz kursy i warsztaty zawodowe.

Kto może wziąć udział w projekcie? Przyjętych zostanie 20 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, długotrwale bezrobotnych, ubogich, korzystających ze świadczeń socjalnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach zawodowych w sekcji budowlano-porządkowej lub przygotowujących do pracy w charakterze konserwatora budynków albo ukończyć kurs zawodowy przygotowujący m.in. do obsługi wózków widłowych.

Są efekty takich projektów

W ubiegłym roku Caritas realizowała kolejny projekt, który przyniósł efekty. W tego typu przedsięwzięciu wziął udział m.in. Zdzisław Sawko. Mężczyzna mieszkał w strasznych warunkach, na ośmiu metrach kwadratowych lokalu socjalnego, bez łazienki i toalety, w niewielkiej wsi w pobliżu Michałowa.

– Jedyne co miałem, to 317 złotych miesięcznie zasiłku. Byłem chętny, mówiłem, że do każdej pracy pójdę, ale w pobliżu było mało miejsc pracy, żadnych możliwości – opowiada Zdzisław Sawko.

Mężczyzna bardzo zaangażował się w zajęcia, należał do grupy rękodzielniczej. Pracował też z doradcą zawodowym, coachem i psychologiem. To zaowocowało znalezieniem pracy oraz przeprowadzką do Białegostoku.

– Dzięki doradcy zawodowemu z Caritas teraz jestem pracownikiem gospodarczym w dużej firmie. Gdyby nie ten projekt, dalej byłbym bez pracy, załamany – dodaje Sawko.

Projekt "CIS szansą na zmianę" potrwa 14 miesięcy, jego wartość to 437,3 tys. zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego pokryje 95% tej kwoty.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1137 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39