Centrum Historii Politechniki Białostockiej - otwarcie już niebawem

2021.11.26 11:05
W grudniu na największej uczelni technicznej w regionie zostanie otworzone Centrum Historii Politechniki Białostockiej. To specjalna ekspozycja, w której znajdzie się mnóstwo ciekawych przedmiotów związanych z tym miejscem.
Centrum Historii Politechniki Białostockiej - otwarcie już niebawem
Fot: Malwina Witkowska

1 grudnia Politechnika Białostocka otworzy Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. W miejscu tym można będzie zobaczyć wiele różnych przedmiotów, z które są związane z uczelnią, np. aparaturę techniczną, urządzenia, dokumenty czy fotografie. Najcenniejszym eksponatem jest żarówka Edisona.

- Hasło przewodnie naszej ekspozycji stałej brzmi: Historia, wiedza, potencjał – mówi dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Archiwum Uczelnianego i Centrum Historii PB. - Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników Uczelni zgromadziliśmy bogaty zbiór eksponatów.
Cała ekspozycja będzie zaprezentowana w 10 grupach tematycznych. Osoby odwiedzające Centrum Historii będą miały szansę poznać nie tylko historię powstania Politechniki Białostockiej, ale też jej tradycje i symbole.

Duża część ekspozycji poświęcona jest kształceniu i pracy inżynierów (strefy Inżynier i Ludzie Politechniki). Wśród zgromadzonych przedmiotów będzie można zobaczyć kolekcje arytrometrów, suwaków logarytmicznych oraz szereg maszyn i urządzeń, którymi studenci, absolwenci i naukowcy PB posługiwali się w ciągu ostatnich 70 lat. Znajdziemy tam też suwaki logarytmiczne, arytrometry, jak i różne nośniki danych, w tym taśmę perforowaną z komputera Odra, magnetofony, aparaty telefoniczne oraz komputery. Najcenniejszym eksponatem jest żarówka Edisona, która niegdyś znajdowała się w Teatrze Dramatycznym.

- Początki kolekcji sięgają swą historią lat 80. XX wieku i zbiorów gromadzonych przez inżyniera Mirosława Bujanowskiego – przypomina dr Kłopotowski.

Wśród eksponatów dokumentujących pozanaukową działalność osób związanych z uczelnią, pracowników czy studentów, są flaga Politechniki Białostockiej towarzysząca wyprawie w Himalaje, jak i liczne dyplomy, medale i puchary zdobywane podczas zawodów sportowych.

W 2019 r. historia największej uczelni technicznej w regionie została zamknięta w Kapsule Czasu, która została ustawiona przed biblioteką PB.

W zbiorach muzeum znajdziemy także całkiem współczesne eksponaty, jak np. jeden z analogów łazików marsjańskich, który został zbudowany przez studentów uczelni.

- O potencjale uczelni świadczą sukcesy studentów i absolwentów – mówi dyrektor Maciej Kłopotowski. – Z satysfakcją odnotowujemy wysokie miejsca naszych zespołów w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wiemy też, że nasi absolwenci stają się decyzyjnymi pracownikami firm regionalnych i globalnych, a nierzadko sami tworzą własne przedsiębiorstwa.

Atrakcją jest także fakt, że podczas zwiedzania możemy usłyszeć fanfarę Politechniki, wysłuchać Chóru Politechniki, a nawet uczestniczyć w koncercie zorganizowanym w ramach Juwenaliów.

Centrum Historii PB dostępne będzie dla zwiedzających w każdy czwartek i piątek, począwszy od czwartku 2 grudnia, w godzinach 10:00-14:00. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne, obecnie konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty pod adresem: centrumhistorii@pb.edu.pl, 
tel. 85 746 91 36.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39