Chcą więcej przywilejów dla opiekunów w żłobkach

2022.05.09 17:09
W poniedziałek (9.05) parlamentarny zespół ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do 3 lat podpisał list intencyjny ws. przyznania osobom sprawującym opiekę nad małymi dziećmi szczególnych przywilejów oraz uprawnień.
Chcą więcej przywilejów dla opiekunów w żłobkach
Fot: Miasto Białystok
Posłowie spotkali się w Żłobku Miejskim nr 9 przy ul. Mościckiego 2J w Białymstoku

Opiekunowie w żłobkach na równi z nauczycielami?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej z parlamentarnego zespołu ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do 3 lat przyjechali do Białegostoku, by zaprezentować kluczowe założenia przygotowywanej ustawy.

- Chcemy skoncentrować się na wyzwaniach wspomagania rozwoju dzieci do lat 3 w regionie podlaskim. Wiemy, że od 2004 r. liczba mieszkańców skurczyła się aż o 3%. Jest to wzywanie w skali całego państwa, którego musimy się podjąć. Wiemy, że transfery finansowe to nie wszystko, wiemy, że musimy wspierać rozwój mieszkalnictwa i tego, żeby młode osoby miały możliwość lokowania swojej przyszłości w konkretnych miejscach, gdzie będą w stanie się rozwijać. Wiemy też, że młode osoby, chciałyby wiedzieć, czy ich dzieci znajdą miejsce w placówkach publicznych, miejskich, ale i prywatnych - mówiła posłanka Aleksandra Gajewska, przewodnicząca zespołu.

Białystok jest drugim miastem, w którym zespół obraduje. Wcześniej wizytowano Łódź.

Zespół chce, aby opiekunowie małych dzieci mieli m.in. 33% ulgi na przejazdy w przewozach pasażerskich, 5 dodatkowych dni urlopu raz na 2 lata, a także status funkcjonariusza publicznego.

Polityka prorodzinna a nie pronatalistyczna

Zdaniem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jest to dobra nowina dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 3.

- Nasze państwo prowadzi politykę pronatalistyczną, czyli taką, która ma zwiększać liczbę urodzeń. Okazało się, że 500+ może działa, ale nie w tym kierunku. Liczba urodzeń znaczenie spadła, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które będą zachęcały młodych ludzi do urodzenia dzieci - tłumaczył Tadeusz Truskolaski.

Prezydent z wykształcenia jest ekonomistą, a w Uniwersytecie w Białymstoku wykłada demografię.

- Tzw. prosta zastępowalność pokoleń występuje przy wskaźniku płodności 2,41. U nas jest on aż o jeden punkt niższy, w związku z czym liczba naszych obywateli będzie spadać. Trzeba szukać rozwiązań, a jednym z nich jest stworzenie specjalnego programu dla opiekunów małych dzieci - mówił włodarz miasta.

Prezydent wraz ze swoim zastępcą Zbigniewem Nikitorowiczem i zespołem parlamentarzystów podpisali w tej sprawie list intencyjny. Zostały w nim dokładnie wypunktowane przywileje i uprawnienia, które miałyby być przyznane osobom sprawującym opiekę nad dziećmi do lat 3.

Dzień Opiekuna Małego Dziecka

Parlamentarzyści chcą także ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka, aby podnieść prestiż tego zawodu.

- Osoby, które mają podejmować się wyzwania towarzyszenia w rozwoju dziecka do lat 3, muszą wiedzieć, że będą mogły rozwijać się zawodowo, także w kwestii finansowej. Muszą wiedzieć, że będą miały stabilizację. Chcemy, żeby ich status był zrównany z funkcjonariuszami publicznymi. Chcemy, żeby wiedzieli jak bardzo doceniamy wkład, który wnoszą w życie dzieci - podkreśliła Aleksandra Gajewska.

Posłowie są aktualnie na etapie konsultowania projektu ustawy. Rozmawiają na ten temat z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi, opiekunami w żłobakach, ale również z dyrektorami.

- Chcemy, żeby projekt był jak najlepszy i żeby wszystkie siły polityczne go poparły. Projekt nie ma barw politycznych - zaznaczył Krzysztof Truskolaski, poseł na Sejm RP.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1606 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39