Chciała sprzedać spodnie za 15 zł, straciła kilka tysięcy

2023.02.02 11:36
Tym razem ofiarą oszustów padła mieszkanka powiatu suwalskiego, która chcąc sprzedać spodnie straciła oszczędności.
Chciała sprzedać spodnie za 15 zł, straciła kilka tysięcy
Fot: KMP Suwałki

Do policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach zgłosiła się 24-latka, która została oszukana w sieci.

- Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż spodnie za 15 złotych. Po chwili otrzymała wiadomość, że ktoś jest zainteresowany zakupem. Musiała jedynie podać swój nr telefonu. Po kilku minutach sprzedająca otrzymała wiadomość, w której był link z przyjęciem płatności - przekazują suwalscy mundurowi.

24-letnia kobieta przekonana, że potwierdza transakcję, wybrała ikonę swojego banku. Następnie wpisała login i hasło, tym samym dając oszustom dostęp do swojego konta bankowego. Po kolejnych kilku minutach sprzedająca otrzymała informację ze swojego banku, że jej konto jest zablokowane.

Kiedy skontaktowała się z infolinią swojego banku dowiedziała się, że z jej konta zniknęło 5 tys. zł, które ktoś pobrał za pomocą kodów BLIK.

Aby nie dać się oszukać w przypadku kupna/sprzedaży na portalach aukcyjnych należy być czujnym, gdy otrzymujemy wiadomość z informacją, aby wejść w link i podać pełne dane logowania do konta.

- Podczas transakcji sprzedaży nigdy nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu. Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim wykorzystasz go nie wiedząc, co autoryzujesz. Co więcej, każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinny wzbudzić naszą czujność - informuje policja.

Ponadto powinniśmy zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1349 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39