Chemia ma 50 lat. Ten wydział to część historii naszego miasta

2018.05.24 11:29
Białostoccy chemicy mają swój jubileusz – uniwersytecka chemia liczy sobie już 50 lat. To ważne święto dla całej uczelni.
Chemia ma 50 lat. Ten wydział to część historii naszego miasta
Fot: Justyna Fiedoruk

Lata doświadczeń i ciężkiej pracy

Uniwersytecka chemia to niewątpliwie ważny element historii nie tylko uczelni, ale i całego miasta. Warto wiedzieć, że powstały pod koniec lat '90 Wydział Biologiczno-Chemiczny składający się z Instytutu Chemii i Instytutu Biologii był pierwszą i zarazem jedyną w kraju jednostką naukową, która połączyła nauki ścisłe i przyrodnicze.

Już po 20 latach działalności wydział mógł już poszczycić się 13 tytułami profesorskimi, jakie otrzymali nauczyciele. Liczne międzynarodowe publikacje, przeprowadzone badania naukowe, współpraca z instytucjami na całym świecie też podnoszą rangę miejsca.

Na początku na wydziale były do wyboru 3 kierunki studiów jednolitych magisterskich. Obecnie studenci mają do wyboru 5 kierunków i aż 19 różnych specjalności. Dostępny jest też kierunek w języku angielskim: Environmental Protection. Od 2000 wydział otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk chemicznych w zakresie chemii. Dzięki temu w ciągu ostatnich lat zostało wypromowanych 42 doktorów nauk chemicznych. Rozwój kadrowy w końcu sprawił, że od 2014 r. można w tym miejscu uzyskać habilitację.

Uczelnia współpracuje też z wieloma firmami, dzięki czemu studenci mają szansę nie tylko na staże i praktyki, ale także późniejsze zatrudnienie i rozwój.

Wiele osób chce studiować chemię w Białymstoku

Aktualnie na wydziale biologiczno-chemicznym studiuje około 700 studentów oraz kilkudziesięciu doktorantów. Od 2015 roku kształcenie odbywa się w nowoczesnym kampusie przy ul. Świerkowej. Ta przeprowadzka zakończyła trudności lokalowe, z jakimi przez lata zmagał się wydział.

Uniwersyteccy chemicy postanowili uczcić jubileusz 50-lecia organizując liczne spotkania i konferencje. Uroczystości rozpoczną się w czwartek (24.05) i potrwają 3 dni. Pierwszego dnia podczas seminarium omówiona zostanie historia białostockiej chemii. Można też będzie wziąć udział w "literackich przygodach z chemią" oraz dowiedzieć się, co zrobić, by ilość badań w tej dziedzinie szła na równi z jakością. W piątek i sobotę zaplanowano konferencję naukową "Łączy nas chemia".

Zobacz też: Jubileusz 50-lecia Chemii Uniwersyteckiej

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1192 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39