Chirurdzy z UDSK wykonali zabieg rekonstrukcyjny deformacji kręgosłupa u 13-latka

2022.05.20 17:25
Unikatowy zabieg w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej miał miejsce 12 maja. Po 13 godzinach chirurdzy osiągnęli sukces.
Chirurdzy z UDSK wykonali zabieg rekonstrukcyjny deformacji kręgosłupa u 13-latka
Fot: UDSK

Zespół chirurgów z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, złożony z ortopedów i neurochirurga, wykonał unikatowy na skalę nie tylko Polski, ale i Europy, zabieg rekonstrukcyjny masywnej, wrodzonej deformacji kręgosłupa u 13-letniego chłopca.

- Dziecko urodziło się z zespołem wad wrodzonych. Jednym z komponentów był nieprawidłowo zbudowany kręgosłup – zaburzenia jego budowy wynikające z nieprawidłowego rozwoju w trakcie rozwoju embrionalnego. W trakcie wzrostu i rozwoju dziecka doszło do szybkiej progresji skrzywienia z uciskiem na rdzeń kręgowy. Wada postępując powodowała co raz większą deformację kręgosłupa oraz stenozę kanału kręgowego z objawami neurologicznymi - przekazuje Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku.

W trakcie zabiegu usunięto 3 kręgi szczytu skrzywienia, wypreparowano, uwolniono ze zrostów i oczyszczono rdzeń kręgowy na długości około 8 cm. Najbardziej newralgiczną i stresową częścią zabiegu było skorygowanie deformacji kręgosłupa z ponownym, prawidłowym ułożeniem wypreparowanego rdzenia kręgowego w kanale kręgowym.

- Operację zakończyliśmy po prawie 13 godzinach osiągając sukces – odtworzyliśmy balans kręgosłupa, likwidując tym samym deformację, odbarczyliśmy uciśnięty rdzeń kręgowy i nie pojawiły się żadne komplikacje neurologiczne. Wręcz przeciwnie, w trakcie pobytu w Klinice, w okresie pooperacyjnym stan neurologiczny pacjenta poprawił się. Powodzenie zabiegu było możliwe dzięki pracy zespołowej: anestezjologa prowadzącego znieczulenie od początku do końca zabiegu, ortopedów, neurochirurga, pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentariuszek – mówi dr Grabala, główny operator zabiegu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1353 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39