Chroń się przed kleszczami

2010.05.20 00:00
To już ostatni dzwonek, żeby zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do końca roku szkolnego, który tradycyjnie dla całych rodzin oznacza początek wakacji, zostało 5 tygodni. Dlatego właśnie teraz ruszyła akcja "Ostatni dzwonek by zaszczepić się przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu!" prowadzona w ramach kampanii "Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Zapobiegaj! Zaszczep się!".
Chroń się przed kleszczami
Fot: Kleszczeinfo.pl
Wiosna to najlepszy moment, by zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Do szkół, harcówek, uczelni wyższych i przychodni lekarskich w całym kraju trafiły plakaty i ulotki informujące o zagrożeniu kleszczowym zapaleniem mózgu i zachęcające do skonsultowania z lekarzem możliwości zabezpieczenia się przed KZM poprzez szczepienia ochronne.

Kleszczowe zapalenie mózgu stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu. Na podstawie meldunków Państwowego Zakładu Higieny ryzyko zakażenia zarówno w Polsce, jak i całej Europie Środkowej jest duże. W 2009 r. liczba zachorowań na KZM wzrosła o 70 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Nawet osoby rozpoczynające wakacje już w czerwcu zdążą się jeszcze zaszczepić. Aby uzyskać ochronę na najbliższy sezon aktywności kleszczy trzeba przyjąć co prawda 2 dawki szczepionki, istnieje jednak tzw. schemat przyspieszony, w którym dwie pierwsze dawki podawane są w odstępie 2 tygodni. Aby odporność była pełna i długotrwała, po upływie około roku trzeba pamiętać o trzeciej dawce szczepionki.

Więcej informacji: www.kleszczeinfo.pl

andy

538 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39