Ciało młodej kobiety znaleziono niedaleko granicy. RPO interweniuje

2023.02.15 14:10
Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich prosi policję oraz straż graniczną o wyjaśnienie sytuacji związanej ze śmiercią cudzoziemki przy polsko-białoruskiej granicy.
Ciało młodej kobiety znaleziono niedaleko granicy. RPO interweniuje
Fot: SG

W niedzielę (12.02) po godz. 11.00 policjanci znaleźli w lesie na obrzeżach Hajnówki zwłoki młodej kobiety - jak się okazało, obywatelki Etiopii. Wcześniej, cudzoziemka wraz z trzema podróżującymi z nią osobami miała przebywać w okolicach Hajnówki.

W sprawie śmierci kobiety, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wszczął postępowanie wyjaśniające.

"Ze skargi, która wpłynęła do RPO wynika, że kobieta miała wtedy być w złym stanie zdrowia i w związku z tym dwie osoby z jej grupy miały szukać pomocy w Hajnówce. Po wezwaniu służb – Policji i Straży Granicznej – funkcjonariusze mieli zapewnić, że udzielą pomocy pozostałym w lesie dwóm osobom. W skardze wskazano również, że zarówno osoby, które zwróciły się o pomoc do służb, jak i mężczyzna, który pozostał z kobietą w lesie, zostali poddani pushbackowi" - poinformowało biuro RPO.

Marcin Więcek wystąpił do komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzeja Jakubaszka i komendanta powiatowego policji w Hajnówce mł. insp. Jakuba Ciulkina o pilne wyjaśnienie okoliczności sprawy.

Rzecznik prosi m.in. o informacje, jakie działania były podejmowane przez służby w celu odnalezienia obywatelki Etiopii i udzielenia jej pomocy, a także o potwierdzenie przez SG, czy doszło do zawrócenia trzech osób do granicy państwa.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

560 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39