"Ciche godziny" w Atrium Biała

2022.03.14 15:00
Od poniedziałku (14.03) w Atrium Biała będą obowiązywać "Godziny ciszy". To ukłon w stronę osób w spektrum autyzmu i z zaburzeniami sensorycznymi.
"Ciche godziny" w Atrium Biała
Fot: pixabay.com

Zakupy w przypadku osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami sensorycznymi są dość trudnym zadaniem. Chorzy są bowiem bardzo wrażliwi na ostre światło i hałas. Do tego liczne bodźce zewnętrzne i zamknięta przestrzeń mogą wywoływać u nich zmęczenie i rozdrażnienie. Dlatego coraz więcej placówek decyduje się wprowadzić "ciche godziny".

Atrium Biała i Krajowe Towarzystwo Autyzmu zorganizowały inicjatywę społeczną "Godziny ciszy pomagają". Jej celem jest budowanie świadomości autyzmu i zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi mierzą się osoby autystyczne każdego dnia.

Dlatego codziennie w godzinach od 9.00 do 10.00 w Atrium Biała ograniczone będą ostre i mrugające światła, wyeliminowane komunikaty głosowe, przyciszona muzyka i telewizory. Wszystko po to, aby pomóc osobom w spektrum zrobić zakupy w komfortowych dla nich warunkach.

- Naszą akcją pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka. Chcemy być dostępni dla wszystkich klientów, dlatego minimalizujemy bariery i staramy się, aby wizyta w galerii była przyjemna dla każdego. Godziny ciszy pozwolą osobom autystycznym skorzystać z usług handlowych oraz na odpoczynek od nadmiaru bodźców w przestrzeni publicznej. Mamy nadzieję, że dzięki temu rozwiązaniu, umożliwimy im dostęp do sklepów, których wcześniej unikali ze względu na zbyt duży hałas i intensywne światło, a przy okazji uświadomimy pozostałych klientów o problemie, z jakim zmagają się te osoby - mówi Justyna Doroszkiewicz, dyrektor Atrium Biała.

Do akcji przyłączyli się też najemcy galerii handlowej, którzy także dostosują funkcjonowanie swoich lokali w czasie akcji – wygaszą ekrany w witrynach, przygaszą światła oraz przyciszą muzykę.

Godziny ciszy są wprowadzone w wielu innych sklepach. W Auchan działają od 2019 r. (Godziny ciszy w Auchan. Pomysł okazał się sukcesem) i okazały się dużym sukcesem.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1159 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39