Ciekawi Świata. Pierwsze w tym roku spotkanie

2020.01.20 07:28
Papua Zachodni – ten kierunek obrali sobie "ciekawi świata" podczas najbliższego spotkania. Odbędzie się ono we wtorek (21.01).
Ciekawi Świata. Pierwsze w tym roku spotkanie
Fot: Dos Gringos

Dos Gringos, czyli Alicja Kubiak i Jan Kurzela, są podróżnikami, którzy przemierzają świat off-road, kładąc nacisk na poznawanie ginących kultur oraz natury. Napisali kilka książek podróżniczych i wiele artykułów o tej tematyce. Współpracują m.in. z magazynem "Poznaj Świat" oraz Wirtualną Polską.

Papuę Zachodnią odwiedzili w 2017 r. i tam spędzili dużo czasu z takimi plemionami jak Dani, Korowajowie czy Asmaci. Dwa ostatnie plemiona to byli ludożercy i łowcy głów. Żyjąc pośród nich przez jakiś czas, mogli poznać ich kulturę i zwyczaje, o których opowiadali sami członkowie plemion. Kiedy nastąpił ostatni akt kanibalizmu na tych ziemiach, jak wygląda podział mięsa człowieka u kanibali, jaka w ogóle jest geneza kanibalizmu, czy rzeczywiście Asmaci zabili i zjedli Michaela Rockefellera? Na te i wiele innych, równie niezwykłych, pytań będziemy mogli poznać odpowiedź podczas prelekcji.

Cała wyprawa była poświęcona Indonezji, gdzie spędzili ponad cztery miesiące, skupiając się na rdzennych plemionach nie tylko Papui. Spotkanie z Tana Toraja na Sulawesi czy Mentawai na Siberucie i pobliskich wyspach również dostarczyły im ogromnych wrażeń, które opisali w książce "Indonezja. Ludożercy wczoraj i dziś", która zdobyła nominację do nagrody Książki Podróżniczej Roku 2018.

"Ciekawi Świata" to cieszący się dużą popularnością cykl, który od wielu lat organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. W jego ramach odbywają się spotkania nie tylko z podróżnikami, ale też z przedstawicielami różnych narodów świata. Do tej pory w BOK-u gościli przedstawicieli m.in. Japonii, Turcji, Hiszpanii, Tajwanu i Maroka. Spotkania te zaowocowały kolejnymi propozycjami współpracy z placówkami dyplomatycznymi w Polsce. Jednak cykl "Ciekawi Świata" to przede wszystkim prezentacja białostoczan, którzy odwiedzają różne rejony świata, opowiadają o życiu zwykłych ludzi, przedstawiają piękno tych regionów zarejestrowanych na slajdach lub filmach. W trakcie spotkań, oprócz doznań estetycznych, często widzowie mają okazję poznać specyficzne zapachy i smaki poszczególnych krajów. Niektórym spotkaniom towarzyszy degustacja - podróżnicy częstują gości potrawami z regionów, o których opowiadają.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w klubie Fama. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Zobacz też: Dos Gringos: Papua Zachodnia - Ostatnie pokolenia

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1467 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39