Cmentarze, autobusy miejskie – jak będą funkcjonować w czerwonej strefie?

2020.10.22 17:40
W Białymstoku na Wszystkich Świętych zostaną uruchomione dodatkowe linie autobusowe. Prezydent miasta apeluje do rządu o wspólny dialog i informowanie samorządowców o wprowadzanych zmianach.
Cmentarze, autobusy miejskie – jak będą funkcjonować w czerwonej strefie?
Fot: Malwina Witkowska

Wizyty na grobach bliskich

Zbliżające się wielkimi krokami święto Wszystkich Świętych jest w tym roku pod znakiem zapytania.

- Czekamy na decyzje rządu odnoście cmentarzy. Prawdopodobnie nie będą one zamknięte, ale nie chcielibyśmy być zaskoczeni w ostatniej chwili – mówił prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Od 29 października do 3 listopada zostaną uruchomione w Białymstoku dodatkowe linie autobusowe, które będą dojeżdżać na cmentarze.

- Apelujemy jednak, aby w święta listopadowe zostać w domu, aby wizyty na grobach bliskich rozłożyć na kilka dni. Kto jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i innych, wybierze takie rozwiązanie – podkreśla Tadeusz Truskolaski.

Będzie więcej autobusów

Każdego dnia po Białymstoku jeździ 260 autobusów, które mają 32 tys. wszystkich miejsc. Przy ograniczeniach związanych z czerwoną strefą może być zajętych 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących co stanowi ok. 9,5 tys.

- Jako organizator transportu publicznego, nie jesteśmy w stanie dostawić dodatkowych 500 autobusów, żeby zrealizować potrzeby mieszkańców. Skierowanie dodatkowych autobusów jest zależne również od dostępności kierowców i ich czasu pracy. Miasto będzie zwiększało liczbę autobusów tylko tam, gdzie będzie konieczne – powiedział Przemysław Tuchliński, zastępca prezydenta miasta.

Dodał również, że autobusy są ozonowane i dezynfekowane w każdej zajezdni.

Sytuacja staje się coraz poważniejsza

Białystok nadal znajduje się w strefie czerwonej, a sytuacja epidemiologiczna w kraju z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza – o czym świadczą rosnące liczby zakażonych.

- Działania przez rząd podejmowane są z dnia na dzień, a my nie możemy działać w oparciu o zasadę "jakoś to będzie", bo chcemy znać strategię. Oczekujemy na logiczne rozwiązania – podkreśla prezydenta miasta.

Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki poinformował również, że w trybie zdalnym w Białymstoku uczy się niemal 18,5 tys. uczniów, a na kwarantannie przebywa 1603 uczniów i 159 nauczycieli.

- Aktualnie koronawirusa w Białymstoku potwierdzono u 36 z 48 tys. uczniów oraz u 86 z 6,3 tys. nauczycieli. Na kwarantannie przebywa 1603 uczniów i 159 nauczycieli – wylicza Rafał Rudnicki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1101 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39