Cmentarze zamknięte. Rząd apeluje, by nie wyjeżdżać

2020.10.30 16:04, Aktualizacja: 2020.10.30 16:47
Zarówno w dzień przed Wszystkimi Świętymi, w dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny - cmentarze będą zamknięte.
Cmentarze zamknięte. Rząd apeluje, by nie wyjeżdżać
Fot: Kancelaria Premiera/Twitter

Koronawirus ponownie odnotował dziś w kraju rekordowy wynik zakażeń. (Przeczytaj: 21 629 - to liczba zakażeń, których przybyło w ciągu minionej doby). W związku z tym przedstawiciele rządu podjęli decyzję o wprowadzeniu kolejnych restrykcji.

Cmentarze zamknięte

Jak poinformował podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki, w dniach od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Obostrzenie nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych.

- Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby - apelował premier.

Podział światopoglądowy

Ostatnio Polaków podzieliły też sprawy światopoglądowe. Szef rządu zaapelował: "Teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków".

Przypomnijmy, że "Czarne spacery" odbywają się w całej Polsce po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że dopuszczalne dotąd przerywanie ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z Ustawą Zasadniczą.

Przymusowa praca zdalna?

Premier poinformował też o dyrektywie dla administracji publicznej: "Wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie". Zasada ta ma obowiązywać przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

W Białymstoku odwołana specjalna organizacja ruchu i darmowe autobusy

- W związku z decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy odwołujemy w Białymstoku zmianę organizacji ruchu zaplanowaną na 31.10. i 1.11. W dniach 31.10-2.11. nie będą też kursowały specjalne linie BKM na cmentarze - poinformowała Urszula Boublej, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl

976 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39