Co czytywała wieczorami Izabela Branicka?

2023.10.04 20:08
Muzeum Podlaskie w Białymstoku przedstawia najnowszy eksponat miesiąca. W październiku jest nim książka „Historya Angielska od czasu podbicia tey wyspy od Rzymian, aż do naszego wieku doprowadzona..” należąca niegdyś do samej Izabeli Branickiej.
Co czytywała wieczorami Izabela Branicka?
Fot: Materiały organizatora

Jak co miesiąc, pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wybrali dla nas najciekawszy eksponat. Tym razem jest to książka "Historia Angielska od czasu podbicia tey wyspy od Rzymian, aż do naszego wieku doprowadzona…", autorstwa Claude'a Millota.

Poznajmy historię tego eksponatu

Książka została wydana w warszawskiej Drukarni Pijarów w 1789 roku. O jej wyjątkowości świadczy fakt, że to jedyne dzieło literackie zachowane w zbiorach Muzeum Podlaskiego pochodzące z biblioteczki ostatniej właścicielki Białegostoku - Izabeli Branickiej. Eksponat opatrzony jest jej własny podpisem umieszczonym na stronie tytułowej.

Wartość historyczną dzieła zwiększa też sporządzona przez Wojciecha Berezowskiego notatka, która wraz z jego pieczęcią herbową informuje czytelnika o ocaleniu książki przez ojca Berezowskiego - Maximiliana. Niestety nie znajdziemy w niej szczegółowych informacji na temat owego zdarzenia, ale już sama data sporządzenia wpisu, czyli 20 grudnia 1812 roku, a więc okres trwania wojny Napoleona z Rosją, jest pewnego rodzaju wskazówką dla historyków.

Przypomnijmy, że zgromadzona przez Branickich w ich pałacu biblioteka liczyła niemal dwa tysiące książek, z czego ponad 300 tworzyło osobistą biblioteczkę hetmanowej.

Najnowszy zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku można oglądać do końca października.

Więcej informacji: Zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl
1139 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39