Co nowego powstanie w Białymstoku? Znamy plany zagospodarowania przestrzennego

2023.10.10 12:50
Rozbudowa jednej ze szkół podstawowych oraz adaptacja terenów zielonych w północnej części Białegostoku. To tylko niektóre z punktów nowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta. Szczegóły dokumentu zostały zaprezentowane we wtorek (10 października) w Pałacyku Gościnnym.
Co nowego powstanie w Białymstoku? Znamy plany zagospodarowania przestrzennego
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok
Zastępca Prezydenta Adam Musiuk

Planowanie zagospodarowania przestrzennego, jak zaznaczył zastępca prezydenta Adam Musiuk, to bardzo ważna dziedzina w polityce miejskiej. To właśnie dzięki planom można przyjrzeć się temu, jak miasto ma wyglądać i funkcjonować. Można też uwzględnić prośby mieszkańców.

- Białystok jest tym miejscem w Polsce, które jest wzorcowe. Średnio plan w naszym mieście tworzymy 2 lata i 8 miesięcy. Może to się wydawać dużo, ale jeśli popatrzymy na miasto o podobnej skali, to przykładowo w Lublinie takie prace trwają 3,5 roku, w Poznaniu 7 lat, a w Warszawie 10 lat - podkreśla Adam Musiuk. - W naszym mieście staramy się o to, aby ta planistyka była dobra i błyskawiczna - dodaje.

Szkoła Podstawowa nr 4 zostanie rozbudowana

Pierwszy zaprezentowany przez Musiuka plan dotyczył Szkoły Podstawowej nr 4, która znajduje się przy ul. Częstochowskiej.

- Na jej terenie ma zostać wybudowana hala sportowa. W tym przypadku mieliśmy bardzo ważny głos środowiska białoruskiego, które prowadzi naukę w tej placówce. Plan wykonamy bardzo szybko, ponieważ prace nad nim trwają tylko ponad rok - mówi Adam Musiuk.

Zagospodarowanie terenów na osiedlu Bacieczki

Drugim plan dotyczył zagospodarowania terenów znajdujących się na osiedlu Bacieczki. Jest tam aż 7 hektarów niewykorzystanych terenów zielonych.

- Widzimy tu teren siedmiohektarowy, który posiada zbiornik wodny i który jest dziś słabo zagospodarowany. Na podstawie naszego planu dajemy możliwość stworzenia tam różnego rodzaju zabezpieczenia przyrody, placów zabaw, alejek, pawilonów parkowych i ławek. Powstaną tu także nowe zabudowy wielorodzinne - zaznacza zastępca prezydenta.

Adam Musiuk podkreśla, że w planie znajdują się jeszcze inne pomysły na zagospodarowanie zielonych terenów w naszym mieście.

Najbliższa sesja Rady Miasta, na której zostaną przedstawione dokładne plany dotyczące zagospodarowania przestrzennego, odbędzie się 23 października.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1706 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39