Co warto wiedzieć przed wakacjami?

2011.06.14 00:00
Wakacje to czas, kiedy mamy odpocząć od dnia codziennego. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach, by urlop nie zamienił się w koszmar.
Co warto wiedzieć przed wakacjami?
Fot: sxc.hu

Już po raz drugi rusza akcja "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?" W tym roku nierze w niej udział aż 27 instytucji, urzędów i organizacji informujących o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach urlopowicza, I bez względu gdzie i jak spędzasz wakacje, powinieneś znać swoje prawa.

Transport, nocleg, wizy, waluty, ubezpieczenie - to tylko część spraw do załatwienia. A czy zdajemy sobie sprawę, jakie mamy np. prawa decydując się na wyjazd zorganizowany? Pamiętajmy, że jeśli deklarowane przez organizatora warunki zakwaterowania lub pobytu nie odpowiadają tym, które zostały opisane w umowie, można taką usługę reklamować u pilota lub rezydenta. Pamiętajmy, że pilot ma obowiązek pisemnego potwierdzenia złożenia reklamacji. W wypadku odmowy uwzględnienia reklamacji organizator turystyki jest obowiązany szczegółowo uzasadnić na piśmie przyczyny odmowy. Oczywiście sprawa może mieć swój finał w sądzie. Dlatego też powinniśmy zadbać o materiał dowodowy - zdjęcia lub filmy -który pomoże dochodzić swoich praw. O pomoc zawsze możemy poprosić Inspekcję Handlową.

Przed wyjazdem indywidualnym warto zajrzeć na kilka stron. I tak np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje na bieżąco o utrudnieniach drogowych. Urząd Komunikacji Elektronicznej o opłatach za korzystanie z telefonów za granicą. Narodowy Fundusz Zdrowia o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, zaś Ministerstwo Spraw Zagranicznych o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo w poszczególnych państwach.

andy

Polecamy lokal
1824 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39