Co widzi ukraińska performerka?

2012.08.02 00:00
W piątkowy (3.08) wieczór, na placu przy ul. Legionowej, Lada Nakonechna - artystka z Ukrainy pokaże białostoczanom performance pt. "To, co widzę".
Co widzi ukraińska performerka?
Fot: Galeria Arsenał
Lada Nakonechna, performance, To co widzę, Kijów, 2011

Lada Nakonechna zajmuje się również rysunkiem i działaniami w przestrzeni publicznej, jest autorką instalacji i filmów. Działalność artystyczną Nakonechnej spina refleksja na temat dystrybucji środków i dominacji modelu homo economicus. W ramach prezentowanego w CSW projektu Cards (2011), wykonała serię uderzająco podobnych do siebie rysunkowych landszaftów wykonanych kolejno na Ukrainie i w Szwajcarii. Jednocześnie poddała badaniu wartość pracy ludzkiej wystawiając je na sprzedaż a ich cenę ustalając według średniej stawki godzinowej w obu krajach. Monument for 2 (2011) to minimalistyczny obiekt przypominający nagrobne stalle zawierający dwa lakoniczne epitafia. Polityczny minimalizm artystki nie skłania widza do optymistycznych konstatacji - ekonomia ma wpływ nie tylko na życie ale i śmierć.

Ukraińska performerką jest jedną ze współzałożycielek kolektywu kuratorskiego Hudrada i członkinią grupy R.E.P (Revolutionary Experimental Space).Co więcej, jest finalistką konkursu dla młodych artystów ukraińskich Pinchuk Art Prize 2009 i 2011 oraz finalistką Nagrody Malewicza 2008 roku. Mieszka i pracuje w Kijowie.

Początek wydarzenia o godz. 21.

O wydarzeniu:
Performance na placu przy Legionowej

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1797 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39