Co zrobić, gdy w lesie zastanie Cię burza? Lasy Państwowe podają kilka zasad

2024.06.08 16:18
Wiosna i lato nierozerwalnie wiążą się z przechodzącymi co jakiś czas silnymi burzami i ulewnymi deszczami. Jak zachować bezpieczeństwo, gdy burza zastanie nas podczas leśnego spaceru?
Co zrobić, gdy w lesie zastanie Cię burza? Lasy Państwowe podają kilka zasad
Fot: Lasy Państwowe / fot. Krzysztof Stasiaczek

W lesie podczas burzy chwila nieuwagi może mieć nieobliczalne skutki. Musimy pamiętać więc o tym, że podczas spaceru, należy przestrzegać określonych zasad. Lasy Państwowe podpowiadają, co zrobić, gdy burza zaskoczy nas w lesie.

Lasy Państwowe: tych zasad należy przestrzegać

Kiedy tylko zauważymy że niebo przybiera koloryt granatowo – szary, gdy nagle wzmaga się wiatr powinniśmy natychmiast ewakuować się z terenu leśnego.

Warto oczywiście zawsze realnie ocenić swoje szanse na dotarcie przed burzą do bezpiecznego miejsca poza lasem. Jeśli zdążymy, to świetnie — większość problemów mamy z głowy.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie możemy natychmiast opuścić lasu. Pamiętajmy wtedy, żeby nie znajdować się na najwyższym puncie w okolicy - wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Powinniśmy wówczas poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, najlepiej też usiąść na plecaku jeśli go posiadamy lub „zwinąć się w kulkę" tzw. w pozycję embrionalną. Pamiętajmy aby nie opierać się o drzewo lub skałę. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami - absolutnie nie należy tego robić!

Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża nas na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.

Jednocześnie pamiętajmy aby unikać przebywania na otwartym terenie  . Optymalnym rozwiązaniem są niewielkie zarośla bądź krzaki, które z jednej strony złagodzą deszcz, z drugiej nie są na tyle wysokie, żeby ściągnąć piorun.

W czasie burzy warto pozbyć się przedmiotów, które posiadają metalowe części, gdyż mogą one ściągać pioruny. Mimo, że dziś wielu z nas nie wyobraża sobie egzystencji bez telefonu komórkowego – w chwili burzy najlepiej wyłączyć telefon.

Uwaga! Jeżeli w którymś momencie poczujesz, że elektryzują ci się włosy na głowie natychmiast, opuść zajmowane miejsce i poszukaj innego. Nie ma 100 % pewności, że piorun na pewno uderzy tam, gdzie byłeś   ale jest na to duże prawdopodobieństwo.

Co nam jeszcze pozostaje… uzbrojenie się w cierpliwość. Burze nie są zwykle zbyt długie, a kiedy zostanie już sam deszcz, spokojnie możemy oddalić się w bezpieczne miejsce.

ms
24@bialystokonline.pl

1085 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39