Co zrobić z choinką po świętach?

2021.01.15 09:17
Po świętach choinki wcale nie muszą być bezużytecznym odpadem. Możemy im dać drugie życie: we własnym ogrodzie czy w ramach ekologicznego recyklingu, którym zajmie się gospodarka komunalna.
Co zrobić z choinką po świętach?
Fot: pixabay.com

Choinka, niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na jodłę bądź świerk, po świętach powoli traci igły. Jeżeli mamy drzewko w doniczce, to bez problemu możemy je posadzić w przydomowym ogródku. Natomiast jeżeli wybraliśmy ścięte drzewko, to nie powinniśmy zostawiać go pod blokiem czy w lesie.

W tej sytuacji mamy do wyboru dwie opcje. Roślinę możemy rozdrobnić. Odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeżeli uda nam się uzyskać bardzo małe kawałki, to możemy wykorzystać je jako nawóz w ogrodzie. Druga możliwość to oddanie drzewka jako odpadu komunalnego. Wówczas będzie ono biomasą do ogrzewania mieszkań. Przy czym choinki nie wrzuca się do kontenera. W miastach, w tym również w Białymstoku, organizowane są zbiórki drzewek. "Zużytą" roślinę przewiązujemy sznurkiem lub pakujemy do worków.

- Odbiór choinek realizowany będzie do lutego w ramach odbioru odpadów zielonych: raz w miesiącu zgodnie z obowiązującymi harmonogramami odbioru odpadów komunalnych, które dostępne są na stronie internetowej odpady.bialystok.pl - mówi Anna Żabicka z Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Choinki można także samodzielnie przywieźć i bezpłatnie przekazać do PSZOK w Hryniewiczach.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1683 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39