Coraz więcej osób zakłada Pracownicze Plany Kapitałowe. Zwłaszcza w Podlaskiem

2020.09.14 16:51
W województwie podlaskim widać znaczny wzrost i coraz większe zainteresowanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK). W Białymstoku rozpoczął się cykl ogólnopolskich spotkań przedstawicieli PPK wraz z wojewodami poszczególnych województw.
Coraz więcej osób zakłada Pracownicze Plany Kapitałowe. Zwłaszcza w Podlaskiem
Fot: Pixabay

Inauguracja w Białymstoku

W poniedziałek (14.09) odbyła się inauguracja cyklu konferencji, które będą obywać się w całym kraju, przeważnie w urzędach wojewódzkich. Dotyczy ona spotkań z przedstawicielami Pracowniczych Planów Kapitałowych, opartych na rozmowach o ich funkcjonowaniu.

- Będziemy mówić o kolejnych etapach wdrożenia PPK. Nieubłaganie zbliżają się terminy kiedy zakłady pracy, kolejni pracodawcy, będą zobowiązani do tego, żeby we własnych przedsiębiorstwach tworzyć pracownicze plany kapitałowe – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Według danych, coraz więcej pracowników decyduje się dołączyć do PPK.

- W tej chwili jesteśmy już na etapie wdrożenia systemu w dużych zakładach pracy. W przyszłym roku również jednostki sektora publicznego czyli i nasz urząd wojewódzki, będzie tworzył pracowniczy plan kapitałowy – dodał wojewoda.

Sytuacja w Podlaskiem

Rośnie liczba osób objętych PPK. W całej Polsce jest to wzrost na poziomie ok. 8%, natomiast w województwie podlaskim widzimy dynamikę wzrostu o ok. 10%.

- Na Podlasiu ludzie zaczynają doceniać możliwość oszczędzania. Być może z uwagi na gospodarność, na poczucie potencjalnej straty jeżeli się wypiszą, czy również z uwagi na dobrych pracodawców, którzy ich do tego namawiają - powiedział Robert Zapotoczny prezes PFR Portal PPK.

W woj. mazowieckim tj. w Warszawie branże z najwyższym poziomem partycypacji to usługi finansowe, a w woj. podlaskim są to głównie firmy produkcyjne.

- Na ziemi podlaskiej mamy kliku bardzo dobrych uczestników PPK. Tam gdzie pracodawca wysoko się angażuje, tam ta partycypacja jest wyższa. Wówczas pracownicy zdecydowanie będą chcieli wiązać się na dłużej z takim pracodawcą – powiedział Robert Zapotoczny prezes PFR Portal PPK.

Na czym polega PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to prywatne środki osoby fizycznej, którą są składane z przeznaczeniem na emeryturę, ale z których można również korzystać wcześniej. Jest to powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem.

W Polsce ponad 1,1 mln osób korzysta z tego systemu.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1028 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39