Ćwiczenia "Anakonda-18" w Podlaskiem. Jak będą wyglądały?

2018.11.08 17:24
"Anakonda" to największe, odbywające się co dwa lata ćwiczenia polskich sił zbrojnych. Tym razem dotyczą one także naszego regionu. Na Podlasiu przeprowadzone zostaną dwa pozamilitarne epizody.
Ćwiczenia "Anakonda-18" w Podlaskiem. Jak będą wyglądały?
Fot: Centrum Prasowo–Informacyjne "Anakonda-18"

W piątek (9.11) na Podlasiu przeprowadzony zostanie jeden z dwóch zaplanowanych, pozamilitarnych epizodów w ramach ćwiczeń "Anakonda-18". Około godz. 9.30 do sekretariatu wójta gminy Gródek zadzwoni mężczyzna, który przekaże mu informację o podłożeniu bomby w budynku urzędu. Obiekt zostanie ewakuowany. Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Zespołu Minersko-Pirotechnicznego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Ochotniczej Straży Pożarnej z Gródka (wraz z wozem) oraz zespół ratownictwa medycznego zabezpieczą zdarzenie i pomogą 20 osobom wydostać się z placówki.

Natomiast kolejny epizod przewidziano na najbliższy czwartek (15.11). Tym razem będzie to ewakuacja ludności cywilnej (łącznie ponad 300 osób, w tym ok. 110 uczniów klas mundurowych - tzw. "pozorantów"). Rozegra się ona w kilku punktach w woj. podlaskim. Rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródku, a zakończy w Łomży.

"Anakonda" to największe, odbywające się co dwa lata ćwiczenia polskich sił zbrojnych.
W tegorocznej edycji przedsięwzięcia weźmie udział 17,5 tys. żołnierzy. W manewrach, oprócz polskich wojskowych, będą się też szkolili mundurowi z dziewięciu państw członkowskich oraz struktur dowodzenia i sił NATO.

"AN-18" odbędzie się na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii ćwiczenia zaplanowano też na obszarze Estonii, Litwy i Łotwy. Niektóre z nich są już za żołnierzami. Zostały jeszcze m.in. ćwiczenia dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo oraz przeglądy procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym.

Organizatorzy zastrzegają jednocześnie, że "Anakonda-18" nie jest skierowana przeciwko jakiemukolwiek z państw.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39