Cyberprzestrzeń. Dzieci i rodzice powinni być świadomi zagrożeń

2017.10.13 18:00
Żyjemy w czasach, kiedy z internetu korzystają nawet kilkuletnie dzieci. W takiej sytuacji zadaniem rodziców jest przegotowanie pociech na potencjalne zagrożenia, które pojawiają się w związku z przebywaniem w sieci.
Cyberprzestrzeń. Dzieci i rodzice powinni być świadomi zagrożeń
Fot: pixabay.com

Z internetu non stop korzystają nie tylko dorośli, ale też nastolatki (odwiedzające gównie social media) i coraz częściej młodsze dzieci. Powoduje to, że zanim pociecha zacznie na dobre spędzać czas w cyberprzestrzeni, rodzice powinni wprowadzać ją w ten świat, słuchać uważnie i rozmawiać. Poza tym nie ma czegoś takiego jak bezkarność w sieci. Dziecko nie jest anonimowe, więc każde jego zachowanie, każda przekazana informacja, zdjęcie czy poufne dane pozostają w internecie nawet po wylogowaniu i mogą trafić w niepowołane ręce.

- Częstą praktyką jest wykorzystywanie wizerunków i profili innych osób, aby ukryć swoje prawdziwe intencje. Manipulacja, wyłudzanie poufnych i prywatnych informacji, w efekcie nawet szantaż, to coraz bardziej powszechna praktyka, przybierająca różne niebezpieczne formy. Nieświadome zagrożeń dziecko nawiązuje znajomość z "rówieśnikiem", który po zdobyciu zaufania nakłania je do dzielenia się coraz bardziej prywatnymi informacjami – mówi podkom. Katarzyna Świątek z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Opiekunowie powinni pamiętać też, że istnieją specjalne, ogólnodostępne programy tzw. "kontroli rodzicielskiej" uniemożliwiające uruchomienie zakazanych dla dzieci treści.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
460 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39