Czarna Hańcza może być polską rzeką roku

2016.07.27 11:47
Czarna Hańcza nominowana do tytułu Rzeka Roku. Internauci będą mogli głosować na podlaski ciek w internetowym plebiscycie.
Czarna Hańcza może być polską rzeką roku
Fot: Wojsyl

Konkurs Rzeka Roku jest związany z akcją "Zaadoptuj rzekę", w ramach której od ponad 10 lat prowadzone są działania zmierzające do poprawy czystości polskich cieków. Organizowany już po raz 4. plebiscyt promuje miejsca nad rzekami, które jednoczą ludzi, mają własną opowieść i są istotne dla przyrody, historii czy kultury danej społeczności.

W tegorocznej edycji, spośród blisko 50 nadesłanych zgłoszeń, wyłoniono 11 finalistek, które we wrześniu będą walczyć o tytuł Rzeki Roku 2016. Teraz wszystko zależeć będzie od ogólnopolskiego głosowania internautów.

Wśród nominowanych znalazły się: Biała Przemsza w Sosnowcu, Bzura w Sochaczewie, Obra, Odra w Opolu, Potok Chróścinka, Słupia w Słupsku, Sumina na terenie gminy Lyski, Wiar na terenie gminy Fredropol, Wisła w Bydgoszczy, Wisła na terenie gminy Słubice i - co najważniejsze - Czarna Hańcza w województwie podlaskim. Naszą rzekę zgłosiła do konkursu Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna w Białymstoku.

Czarna Hańcza stanowi lewy dopływ Niemna. Ma 142 km, w tym w Polsce 108 km, a pozostała część przepływa przez tereny Białorusi. Jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przecina tereny o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych i etnograficznych. To jeden z najsłynniejszych polskich nizinnych szlaków kajakowych, w młodości pływał nim np. Karol Wojtyła.

Konkurs Rzeka Roku i program "Zaadoptuj rzekę" prowadzi Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja, którego działania finansuje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Fundacja PKO.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1146 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39