Czas na wyczekiwaną premierę. W białostockim salonie pojawi się Volvo EX90

2024.04.25 16:49
29 kwietnia, w mieszczącym się przy ul. Jana Pawła II salonie Volvo Nord Auto, planowany jest dzień otwarty. Ma on związek z premierą wyjątkowego samochodu Volvo EX90.
Czas na wyczekiwaną premierę. W białostockim salonie pojawi się Volvo EX90
Fot: Volvo/Volvo Nord Auto

Ekspresowe ładowanie i zasięg pozwalający na dalekie podróże

Volvo EX90 to auto, które światową premierę miało pod koniec 2022 roku, a polską w lipcu 2023 roku. Teraz przyszedł też czas na to, by do skutku doszła białostocka premiera tego nietuzinkowego samochodu. Opisywany elektryk będzie dostępny w salonie Volvo Nord Auto 29 kwietnia w godz. 9.00-18.00. W harmonogramie wydarzenia są m.in.: prelekcje na temat samochodu i jego technologii, trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) dla zaproszonych klientów organizowany przez EMS Fit Factory czy Volvo Fashion Performance, czyli event, w którym światy mody i motoryzacji splatają się w misterny taniec. Elementem przedstawienia będzie uroczyste odsłonięcie Volvo EX90.

Przypomnijmy, że SUV, który za kilka dni ma mieć swoją białostocką premierę, to następca luksusowej XC90-ki. Auto jest w pełni elektryczne, oferuje siedem miejsce i reprezentuje klasę premium. Samochód posiada zasięg na napędzie elektrycznym do 600 km, 517 KM mocy i szacowany czas szybkiego ładowania prądem stałym od 10% do 80% w okolicach 30 minut. Co ciekawe, Volvo EX90 umożliwia dwukierunkowe ładowanie, czyli auto może służyć jako ogromny bank energii.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Na uwagę zasługuje również obecność licznych czujników składających się na technologię Safe Space. Ich zadaniem jest reagować wtedy, gdy na reakcję człowieka jest już o ułamek sekundy za późno. Lidar, czyli technologia wykorzystująca promieniowanie laserowe do pomiaru odległości od otaczających przedmiotów, obserwuje drogę w dzień i w nocy, przy każdej prędkości. Jest w stanie dostrzec niewielkie obiekty setki metrów przed samochodem, co daje czas na poinformowanie kierowcy, reakcję i uniknięcie zagrożenia.

W kabinie auta niewidzialna osłona także jest obecna. Czujniki i kamery sterowane przez specjalne algorytmy mierzą poziom koncentracji kierowcy, a nowoczesna technologia pozwala EX90 rozpoznać oznaki nieuwagi czy zmęczenia lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Samochód zareaguje najpierw lekkim kuksańcem, a potem, w razie konieczności, mocniejszym. Gdy dojdzie do tego, że kierowca zaśnie za kierownicą, Volvo EX90 bezpiecznie się zatrzyma i wezwie pomoc.

Podczas dnia otwartego i premiery EX90 będzie możliwość zapisania się na jazdę próbną dowolnym autem elektrycznym. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

737 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39