Czas zdobyć kolejny szczyt. Podopieczni Fundacji "Pomóż Im" wyjechali w góry

2019.07.14 11:33
Młodzi ludzie, którzy wyszli z chorób nowotworowych, wyjechali w niedzielę (14.07) w góry na wyjazd rehabilitacyjny.
Czas zdobyć kolejny szczyt. Podopieczni Fundacji "Pomóż Im" wyjechali w góry
Fot: Magdalena Skrzycka/Fundacja Pomóż Im
Wyjazd podpiecznych Fundacji w góry w 2018 roku

Przekraczanie kolejnych granic

Dzieci, które pokonały chorobę nowotworową, zasługują na nowe, wspaniałe wspomnienia. Dlatego Fundacja "Pomóż Im" co roku zabiera je oraz ich rodzeństwo na wspólne wyjazdy. W lipcu ponownie zdobędą góry.

23-osobowa grupa, wraz z czwórką opiekunów, uda się niedaleko Nowego Sącza, do pięknie położonej miejscowości Rytro. Podczas wyjazdu dzieci będą nie tylko świetnie się bawić i zawierać przyjaźnie. Pobyt ma duże znaczenie terapeutyczne, zarówno dla ich organizmów, jak i siły ducha. Podopieczni Fundacji wespną się na górskie szczyty. Po pokonaniu choroby nadszedł czas na przekraczanie kolejnych granic, a rehabilitacja poprzez sport jest jedną z najlepszych form terapii zalecanych przez specjalistów.

Podczas wyjazdu nie ma czasu na nudę. Lokalizacja pozwala na atrakcyjne wycieczki, a resztę dnia wypełnią dzieciom zabawy i ćwiczenia terapeutyczne. Wspólnie wykonywane zadania wesprą budowanie zaufania oraz poczucia odpowiedzialności i przynależności do grupy. Podkreślane są wówczas mocne strony podopiecznych, a nad słabszymi mają okazję pracować. Do domów zabiorą nie tylko wspomnienia, ale też dużą dawkę energii na resztę wakacji i kolejny rok szkolny.

Wzmocnienie fizyczne i psychiczne

- Jako osoba lecząca się w dzieciństwie sama byłam uczestnikiem takich wyjazdów i uważam, że jest to bardzo budujące doświadczenie – mówi Krystyna Skrzycka, wiceprezes Fundacji "Pomóż Im". – Pobyt w górach ma za zadanie zregenerować siły fizyczne po bardzo obciążającym leczeniu onkologicznym oraz wzmocnić psychicznie. Pokonywanie górskich tras powoduje, że dzieci i młodzież budują wiarę w swoje możliwości, nabierają pewności siebie, ale również uczą się współpracy i zaufania. Obecność rodzeństwa to dodatkowa forma wsparcia. Pamiętajmy, że ono również bardzo przeżywa leczenie brata czy siostry, a dodatkowo zwykle jest wtedy na drugim planie. Poza tym dzieci po chorobie będą czuły się komfortowo, gdy u boku jest ktoś bliski – dodaje Krystyna Skrzycka.

Dzieciaki, które pokonały nowotwór, już są wielkimi zwycięzcami. Fundacja "Pomóż Im" nie pozwala o tym zapomnieć. Poza wyjazdem letnim zabiera je w góry również zimą. W czerwcu natomiast, wspólnie z ełckim Stowarzyszeniem "Onkoludki", organizuje im Festyn Rodzinny. 

Dzieci do Rytra wyjechały w niedzielę (14.07) o godz. 8.00 sprzed siedziby Fundacji znajdującej się przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

922 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39