Czeka nas ważna zmiana dotycząca rejestracji pojazdów

2023.12.29 12:49
Już za kilka dni czeka nas zmiana w przepisach. Od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości. W związku z tym przede wszystkim zmieni się kwestia dotycząca nabycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP. Rejestracja zastąpi obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu.
Czeka nas ważna zmiana dotycząca rejestracji pojazdów
Fot: Urząd Miejski w Białymstoku
Przyjście nowego roku jak zwykle oznacza wiele zmian

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym pojawi się art. 73aa, który nakłada na właściciela pojazdu obowiązek złożenia w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację w następujących przypadkach:

- nabycie pojazdu na terenie RP,
- dopuszczenie do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej przez organ Krajowej Administracji Skarbowej,
- sprowadzenie do Polski pojazdu z terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Jeśli właścicielem pojazdu będzie przedsiębiorca, który prowadzi w Polsce działalność w zakresie obrotu pojazdami, to czas na złożenie wniosku ulega wydłużeniu do 90 dni.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu bez zmian

Te przepisy dotyczą również pojazdów fabrycznie nowych. Trzeba zauważyć, że obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie został zniesiony i funkcjonuje jak dotychczas.

Nowe przepisy będą bardziej przejrzyste pod względem nakładania kar za niedopełnienie obowiązku rejestracji ze względu na wprowadzenie „sztywnej” wysokości kwot:

- 250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu,
- 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu,
- 1000 zł, jeśli wniosek o rejestrację pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został złożony w terminie 180 dni.

Powyższe sankcje będą grozić przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami. Grozi im kara w wysokości 1000 złotych, jeśli nie dopełnią obowiązku złożenia wniosku o rejestrację w terminie 90 dni od nabycia. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w ciągu 180 dni, to kara wyniesie 2000 złotych. Kary nie będą już miały charakteru uznaniowego.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

1040 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39