Czekasz na list z ZUS-u? Nie tak szybko!

2020.02.21 11:35
W jednym liście emeryci oraz renciści otrzymają decyzję o nowej wysokości świadczenia po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. "trzynastki". Muszą jednak na niego poczekać przynajmniej do początku kwietnia, kiedy to rozpocznie się wysyłka.
Czekasz na list z ZUS-u? Nie tak szybko!
Fot: ZUS

W jednym liście dwie decyzje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 marca zawsze przeprowadza waloryzację świadczeń. W tym dniu również zostaną podniesione kwoty świadczeń wypłacanych przez Zakład. Warto pamiętać, że wszystko jest dokonywane z urzędu, toteż nie jest potrzebne składanie jakichkolwiek wniosków. Trzeba jednak pamiętać, że emeryci i renciści decyzje w obu tych kwestiach otrzymają w jednej przesyłce. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

- W 2020 roku około 200 tys. emerytów i rencistów w województwie podlaskim w swoich skrzynkach pocztowych otrzyma informację, o jaką kwotę zwiększyła się od marca emerytura lub renta, a także dowie się, że przyznane zostało i wypłacone w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, tzw. "trzynastka". Obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znajdą się w jednym liście - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.

Waloryzacja zostanie przeprowadzona już niebawem

W tym roku waloryzacja ponownie będzie procentowo-kwotowa. To znaczy, że emerytury i renty wzrosną o 3,56 procent, ale z gwarancją minimalnej podwyżki. Podwyżka dla emeryta wyniesie przynajmniej 70 zł brutto, pod warunkiem, że pobierał on dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie.

O co najmniej 70 zł brutto wzrosną również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o minimum 52,50 zł brutto, natomiast emerytury częściowe – o co najmniej 35 zł brutto.

- Waloryzacja obejmuje: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, na przykład dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Podwyżka dotyczy świadczeń przysługujących na dzień 29 lutego 2020 roku - dodaje Katarzyna Krupicka.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Podwyżki dla emerytów i rencistów. Od 1 marca.

Minimalne emerytury i renty w górę

Od marca wzrosną także kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń. Minimalna emerytura wyniesie wówczas 1200 zł brutto, co oznacza podwyżkę dokładnie o 100 zł. Otrzymują ją osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy, który w przypadku kobiet wynosi co najmniej 20 lat, zaś w przypadku mężczyzn – co najmniej 25 lat.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, najniższa renta rodzinna oraz renta socjalna od marca również będą wynosić 1200 zł. Jeśli zaś chodzi o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to będzie ona wynosić minimum 900 zł, co oznacza podwyżkę o 75 zł.

Przypominamy również o konieczności złożenia stosownych zaświadczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez pracujących rencistów oraz niektórych emerytów. Szczegóły tutaj: Ważna wiadomość dla emerytów i rencistów.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39