"Czepkowanie" na UMB. Mamy nowe pielęgniarki i położne w regionie

2023.10.19 11:56
W środę (18.10) Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podczas Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu miało miejsce uroczyste "czepkowanie" nowych pielęgniarek i położnych.
"Czepkowanie" na UMB. Mamy nowe pielęgniarki i położne w regionie
Fot: UMB

Ponad 300 osób - absolwentów pielęgniarstwa, położnictwa oraz fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odebrało dyplomy. Zgodnie z tradycją miało też miejsce tradycyjne "czepkowanie”. W trakcie tego wydarzenia absolwenci pielęgniarstwa oraz położnictwa (studia pierwszego stopnia) mają zakładane na głowy białe czepki. W ten sposób symbolicznie dołączają do grona pełnoprawnych pielęgniarek i położnych.

W trakcie uroczystości zapalany jest też lampion, który ma być nawiązaniem do twórczyni współczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale. Kobieta w trakcie wojny krymskiej nie bała się ruszyć na front, by nieść pomoc potrzebującym żołnierzom. Była niezwykle odważna i wytrwała. Nocą sama chodziła po szpitalu z lampą, by sprawdzić, czy u chorych wszystko jest w porządku, co niegdyś było kompletną nowością.

Podczas uroczystości włodarze UMB życzyli absolwentom rozwoju i spełniania marzeń, by czuli się szczęśliwi wykonując swój zawód. Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB, prof. dr hab. Marcin Moniuszko zwrócił uwagę, że pielęgniarki oraz położne bardzo często są przy pacjentach w momencie "pierwszego, jak i ostatniego tchnienia". W związku z tym podkreślił, jak ważna jest okazywana przez nie empatia oraz uśmiech skierowany do chorego.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1255 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39