Czy białostocki stadion jest bezpieczny? Sprawę bada prokuratura

2014.04.07 00:00
Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe wszczęła śledztwo dotyczące budowy stadionu w Białymstoku. Śledczy sprawdzą, czy wystąpiły błędy w budowie, które mogą skutkować zawaleniem się obiektu.
Czy białostocki stadion jest bezpieczny? Sprawę bada prokuratura
Fot: ESD

- Śledztwo zostało wszczęte na podstawie własnych ustaleń prokuratury oraz doniesień medialnych o możliwych nieprawidłowościach - mówi Marek Winnicki z Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe

Obecnie śledczy zbierają materiały, które mają nakreślić im cały proces projektowania i budowy stadionu.

Przypomnijmy, że budowa stadionu miejskiego w Białymstoku trwa od 2010 roku. W zeszłym roku została oddana do użytku połowa obiektu wraz z zadaszeniem. Jednak firma Eiffage (pierwszy wykonawca stadionu) miała opóźnienia w budowie i białostocki urząd miejski zerwał umowę z wykonawcą. Sprawa trafiła na wokandę, miasto domaga się zwrotu 15 mln zł kar umownych i odszkodowania.

Z kolei Eiffage odpiera zarzuty i chce wypłacenia odszkodowania w wysokości 30 mln zł za zerwaną umowę. To właśnie pierwszy wykonawca przesłał do wojewódzkiego nadzoru budowlanego w Białymstoku informację dotyczącą tego, że stalowa konstrukcja zadaszenia stadionu zagraża bezpieczeństwu. Znalazły się w niej m.in. takie zapisy: "Konstrukcja jest wysoce oryginalnym i prototypowym rozwiązaniem, w którym wizja architektoniczna zdominowała i zepchnęła na drugi plan rozwiązania konstrukcyjne. Naszym zdaniem konstrukcja zadaszenia stadionu jest obarczona mankamentem pierwotnym. Konstrukcja musi pod obciążeniem pionowym wykazywać duże deformacje poziome. W świetle dotychczasowych analiz i zastosowanych rozwiązań projektowych nie możemy uznać konstrukcji zadaszenia za bezpieczną".

Ekspertyza została wykonana na wniosek sądu, gdzie po przeciwnych stronach stoją magistrat i firma Eiffage. Nie jest to jednak ostateczna wersja opinii biegłych (obie strony skierowały pytania do biegłych).

Obecnie budowę białostockiego stadionu kończy hiszpańska firma OHL. Obiekt ma być ostatecznie gotowy w drugiej połowie 2014 roku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1399 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39