Czy do elitarnego grona włodarzy z całego świata dołączy burmistrz Michałowa? Jest szansa

2023.02.28 14:49
Przez pierwszy rok Michałowo będzie występowało w roli członka kandydata Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Członkostwo kandydackie jest specjalnym porozumieniem.
Czy do elitarnego grona włodarzy z całego świata dołączy burmistrz Michałowa? Jest szansa
Burmistrz Michałowa odebrał Nagrodę im. Pawła Adamowicza

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko otrzymał zaproszenie do uczestnictwa w niezwykle ekskluzywnym gronie włodarzy miast z całego świata. Gmina Michałowo została zauważona i wyróżniona w ten sposób po uroczystości wręczenia nagrody im. Pawła Adamowicza, która odbyła się 8 lutego w Brukseli.

- To historyczna chwila dla nas. Małe miasto Michałowo zostało zauważone i docenione na arenie międzynarodowej, a ja jako burmistrz Michałowa otrzymałem zaproszenie, by wstąpić do tej globalnej organizacji. Otwiera to przed nami nowe możliwości – debaty, wymiany doświadczeń i korzystania z doświadczeń innych – podkreślił Marek Nazarko.

Przez pierwszy rok Michałowo będzie występowało w roli członka-kandydata Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Członkostwo kandydackie jest specjalnym porozumieniem, które komitet wykonawczy Globalnego Parlamentu Burmistrzów oferuje wysoko cenionym burmistrzom. Polskimi przedstawicielami w stowarzyszeniu są m.in. Katowice, Wrocław i Gdańsk.

Inicjatywa o nazwie Global Parliament of Mayors (Globalny Parlament Burmistrzów) została zaprezentowana we wrześniu 2016 r. w Hadze. Organizacja założona przez i dla burmistrzów ma na celu zmierzenie się z największymi wyzwaniami świata, widzianymi z poziomu dużych miast i metropolii, a także wzmacnianie pozycji samorządów lokalnych, wymianę dobrych praktyk oraz zacieśnianie współpracy międzynarodowej. GPM podejmuje tematykę budowania społeczeństwa obywatelskiego, walki ze zmianami klimatycznymi czy bezpieczeństwa publicznego. Założyciele GPM stoją na stanowisku, że miasta są motorem zmian w kierunku bezpieczniejszego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu świata.

Tylko w ubiegłym roku stowarzyszenie burmistrzów podejmowało takie tematy, jak problem migracji zwłaszcza w kontekście licznych konfliktów zbrojnych na świecie i zaangażowanie jak największej liczy mieszkańców w życie miasta.

Do stowarzyszenia, które współpracuje z wieloma międzynarodowymi organizacjami, należą miasta m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Nepalu, Norwegii, Maroko, Afganistanu, RPA czy Kamerunu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39